Η κορυφαία αγωνιστική περίοδος στην ιστορία της γυναικείας ομάδας του ΓΑΣ Καματερού, έκλεισε με εκτός έδρας νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας με 29-23, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1. Η αθηναϊκή ομάδα έφθασε πανάξια στην 3η θέση, μαζεύοντας 23β. με 11 νίκες (οι έξι εκτός), και απέκτησε δικαίωμα ευρωπαϊκής εξόδου. Αν θα πάρει μέρος, θα φανεί.

Την απάντηση του διευθύνοντος συμβούλου του ΑΜΚΧΕ Βριληττός κου Δημήτρη Κοτσιώνη, προκάλεσε η αναφορά για την εξέλιξη της σύμβασης μεταξυ ΟΧΕ και Βριληττός, στο άρθρο με τίτλο, "Η "ανωμαλία" και το μέλλον των ηλικιακών πρωταθλημάτων". Παρατίθεται αυτούσιο το κείμενο που απέστειλε ο κ. Κοτσιώνης:  "Καλησπέρα Στάθη, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο blog σου & πιστεύω ότι θα είναι "συλλεκτική", γιατί δεν προτίθεμαι & δεν θα χρειαστεί να επανέλθω. Οι λόγοι είναι δύο & είναι συνδυαστικοί. Πρώτον γιατί το όνομα μου (Νόμιμος εκπρόσωπος του ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ) αναφέρεται από κάποιον επώνυμα & δεύτερον γιατί γνωρίζω/ουμε ποιος είναι.

Ο πρόεδρος του Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας Γιώργος Φύκατας μέσω του προσωπικού του λογαριασμού κοινωνικής δικτύωσης ευχαριστεί όλους όσους συνέβαλαν και βοήθησαν με κάθε τρόπο για την επίτευξη του στόχου της ομάδας χάντμπολ ενώ στο τέλος καλεί σε συνάντηση όποιον ενδιαφέρεται σοβαρά να αναλάβει το τμήμα του χάντμπολ. Αναλυτικά η ανακοίνωση :

Μετά την ήττα στην Κατερίνη από τον Αρχέλαο η ομάδα χαντ μπολ του Ζαφειράκη Νάουσας επανήλθε στις νίκες αφού ύστερα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι κέρδισε και τον Πρωτέα Άρτας με 33-29. Ο Ζαφειράκης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε και το προβάδισμα στο σκορ αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό έγινε στο τελευταίο 10λεπτό που πήρε μία διαφορά τρία γκολ 28-25 γι ανα τελειώσει το παιχνίδι με 33-29. όπως είπαμε η νίκη δεν ήταν τόσο εύκολη , και αυτό γιατί και η Αρτινοί ήταν σκληρό καρύδι, και έτσι η νίκη του Ζαφειράκη δείχνει το υψηλό επίπεδο χαντ μπολ που παίζουν οι παίκτες των Γιούπη και Πρωτογερη.

Προπονητής του γυναικείου τμήματος του Φίλιππου Βέροιας θα είναι και τη σεζόν 2017-2018, ο Γιώργος Τσικίνας. Ο Βεροιώτης τεχνικός, που οδήγησε πέερσι το τμήμα σε μια επιτυχημένη χρονιά στην Α1, συμφώνησε με τους διοικούντες τον Φίλιππου και ανανέωσε την συνεργασία του.

Τέλος ο Σεϊρεκίδης από τον Φίλιππο

Την λύση της συνεργασίας του με τον προπονητή Στέλιο Σεϊρεκίδη γνωστοποίησε ο Φίλιππος. Συγκεκριμένα ανακοίνωσε: «H οικογένεια του Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ανακοινώνει την από κοινού λύση της συνεργασίας με τον προπονητή κ. Στέλιο Σεϊρεκίδη. Τον ευχαριστούμε πολύ για τον επαγγελματισμό του, την συνέπειά του και πάνω απ’ όλα για την καθοδήγηση της ανδρικής ομάδας του συλλόγου μας στην κατάκτηση του double την περσινή αγωνιστική χρονιά. Παράλληλα, με την καθοδήγησή του έφερε εις πέρας μια δύσκολη και απαιτητική χρονιά, αυτήν της φετινής περιόδου 2016/17, αφήνοντας πλέον μια σημαντική παρακαταθήκη στην αγωνιστική φιλοσοφία του συλλόγου.

Νίκη για την εφηβική ομάδα του Φοίβου Συκεών η οποία νίκησε την αντίστοιχη της Πυλαίας με 24-25 και αύριο Κυριακή στις 13:00 θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό για το χρυσό μετάλλιο του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, ενώ εξασφάλισε μίνιμουμ το ασημένιο. Στον μικτό τελικό Πυλαία και Διομήδης θα αγωνιστούν στις 11:00 για το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης.

Φίλιππος Βέροιας - ΟΦΝΙ (22-33)

Μπορεί στο α' ημίχρονο η γυναικεία ομαδα του Φιλίππου να "κοντράρισε" στα ίσα την πανίσχυρη ομάδα της Ν. Ιωνίας και μάλιστα σε δύο δεκάλεπτα βρέθηκε και μπροστά στο σκορ 9-5 και 9-8, όμως η διαφορά φάνηκε στο β' ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενες έδειξαν την ανωτερότητα τους και πήραν στο τέλος δίκαια  την νίκη με το καθαρό 22-33.

Οδεύει προς ΠΑΟΚ ο Σανίκης

Σε μια μεγάλη μεταγραφή αναμένεται να προχωρήσει ο Δικέφαλος στο τμήμα χάντμπολ. Πρόκειται για τον Γρηγόρη Σανίκη ο οποίος θα αγωνίζεται με την φανέλα του ΠΑΟΚ σύμφωνα με πληροφορίες. Ο 36χρονος περιφερειακός ήταν ένας από τους μεγαλύτερους παράγοντες της περσινής κατάκτησης του νταμπλ από τον Φίλιππο Βέροιας.

Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ανακοίνωσε οτι το Final8 του 38ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων θα διεξαχθεί στη Βέροια το διάστημα 10-13 Απριλίου 2018 με την υποστήριξη του Δήμου Βέροιας και του Φιλίππου Βέροιας Final6 του 29ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί στη Νέα Ιωνία το διάστημα 3-5 Απριλίου 2018 με την υποστήριξη του Δήμου Νέας Ιωνίας και των σωματείων ΟΦΝ Ιωνίας και ΓΑΣ Καματερού.

Δεύτερη ήττα στην έδρα του γνώρισε η ομάδα χάντ-μπολ του Φιλώτα αυτή τη φορά από τον Φίλιππο με 30-18. Ο Φιλώτας κατάφερε να προηγηθεί 7-3 και  10-8 με γκολ της Τριπκόφσκα στο 20ο λεπτό αλλά από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενες με σερί 1-5 προηγήθηκαν 11-15 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Φιλώτας δυσκολευόταν πάρα πολύ στην επίθεση πέτυχε μόνο 7 γκολ, δέχτηκε 15 και η νέα ήττα ήρθε φυσιολογικά. Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό.

«Εφτάψυχες» οι Αμαζόνες του Φιλίππου

Σε έναν αγώνα όπου πρωταγωνιστές ήταν οι τερματοφύλακες και τα δοκάρια Φίλιππος και Πανόραμα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 17-17 (ημ. 8-10). Οι γηπεδούχες κατά την «προσφιλή» τους συνήθεια» ξεκίνησαν μουδιασμένα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ και μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου παρουσίασαν μια νοθρή εικόνα. Ένα ξέσπασμα στο προτελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους έδωσε τη δυνατότητα στις γηπεδούχους να βρεθούν μια και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ αλλά στη συνέχεια δεν είχαν την ίδια διάρκεια με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με δυο γκολ σε βάρος τους.

Επιστροφή Μάντζου στον Φίλιππο

Ο Φίλιππος Βέροιας ανακοινωσε την έναρξη της συνεργασίας με το Νίκο Μάντζο. Ο κ. Μάντζος επιστρέφει το «φυσικό του χώρο» με την ιδιότητα του τεχνικού συντονιστή με αυξημένες αρμοδιότητες. Στις αρμοδιότητές του θα είναι οργανωτικά και αγωνιστικά θέματα της ομάδας χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας, όπως επίσης ο σχεδιασμός και η λειτουργία των τμημάτων ανάπτυξης. Ο Φίλιππος Βέροιας, υποδέχεται και καλωσορίζει το Νίκο Μάντζο στην οικογένεια του Συλλόγου στην οποία άλλωστε πάντα ανήκε.

Έχασε απο τον Άρη ο Φίλιππος Βέροιας

Ηττήθηκε με 26-23 από τον Άρη Νικαίας η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αν και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο, διεκδίκησε το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε στο τέλος να φύγει με τους βαθμούς της νίκης. Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο Άρης στο 30' προηγήθηκε με 13-11.

Εντός έδρα ήττα για την γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την ομάδα πολύ ανώτερη της Νέας Ιωνίας. Τελικό σκορ 21-37 με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν από την αρχή του παιχνιδιού της διάθεση τους για τη νίκη. Η ομάδα του Ζιβούλοβιτς  μπήκε με δύναμη στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 7-22. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Τσικίνα να μειώνει στο 45' σε 15-28 όμως οι φιλοξενούμενες χωρίς κανέενα πρόβλημα διατήρησαν την διαφορά και πήραν την νίκη

Νικηφόρα πέρασε από την Δράμα η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Φιλίππου Βέροιας όπου στο τελευταίο τέταρτο καθάρισε το παιχνίδι. Η ομάδα της Δράμας αν και ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-3 στο 13’ η ομάδα του Παυλίδη αντέδρασε γρήγορα και με σερί 1-7 ισοφάρισε στο 22’ με τον Γρηγοριάδη (7-7) ενώ στο 25' πέρασε μπροστά 7-10 με γκολ του Σεϊρεκίδη. Ο Φίλιππος συντήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε το ημίχρονο με 10-12.