Υπό τις οδηγίες του Τέο Παυλίδη ξεκίνησε η προετοιμασία της Ανδρικής ομάδας χαντ μπολ του Φιλίππου στο ΔΑΚ Δ. Βικέλας, ενόψει της νέας περιόδου. Παρόντες ήταν όλοι οι παίκτες παλαιοί και νέοι, ενώ στις τελευταίες κινήσεις της επιτροπής είναι η επιστροφή του Κώστα Ζευγαρόπουλου από τη ΧΑΝΘ και η απόκτηση του Κώστα Γρηγοριάδη (γεν. 1/1/1992, ύψος 1.90) από τον ΠΑΟΚ.

Video Referee στο χάντμπολ

Η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας της ΟΧΕ, ενημερώνει ότι μετά από συμφωνία και συνεργασία με την Δημόσια Τηλεόραση, θα εφαρμόσει το Video Referee στους τηλεοπτικούς αγώνες χάντμπολ, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό αγώνων (άρθρο 33, παράγραφος 3). Το Video Referee θα αρχίσει πιλοτικά από την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019 στον αγώνα ΑΕΚ- Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή για την 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Ολοκληρώθηκε το «1ο youth-cup» στη Βέροια

Ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 7/1 το «1ο youth-cup 2017», τουρνουά χάντμπολ Παμπαίδων Α', που πραγματοποιήθηκε στο Φιλίππειο Γυμναστήριο στη Βέροια από τις 5 έως τις 7 Ιανουαρίου 2017.
Τελευταίος αγώνας ήταν αυτός μεταξύ Φιλλίπου και Δικέα, όπου  βρήκε νικητή τον οικοδεσπότη Φίλιππο με σκορ 19 -15.  Είχαν προηγηθεί οι αγώνες ανάμεσα στον ΔΙΚΕΑ με την PVRI ASBAR (8 - 17), ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΠΑΟΚ (17 - 17), και ΠΑΟΚ 2 - PVRI AS BAR (21 - 24). Συμμετείχαν 8 σύλλογοι με 10 ομάδες από 6 πόλεις της Ελλάδας και 1 του εξωτερικού, από την πόλη BAR του Μαυροβούνιου με 135 αθλητές.

Νίκησε το Πανόραμα η Βέροια 2017

Με 30-25 επικράτησε εντός έδρας η Βέροια 2017 επι της ομάδας του Πανοράματος και πήρε τους δυο βαθμούς της νίκης. Η ομάδα του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 5-3 στο 15 αλλά τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει στο 25' σε 8-8. Η Βέροια 2017 πήρε πάλι το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 12-11.

Την Αθηνά Βασιλειάδου και την Αθηνα Πιτουλια ανακοίνωσε η διοίκηση της ομάδας Βέροιας2017. Η Αθηνά Βασιλειάδου, διεθνής με τα χρώματα της εθνικής Ελλάδος και με πολλές παρουσίες σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αριστερόχειρας θα καλύπτει την δεξιά πτέρυγα της ομάδας της Βέροιας και η Αθηνά Πιτουλια με την μαχητικότητα και την εμπειρία της θα αποτελέσει ένα σημαντικό κομμάτι του φετινού ρόστερ.

Ήττα για τον Φίλιππο στο Άργος

Την 2η συνεχόμενη ήττα με 24-22 γνώρισε στο Άργος ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά στις κρίσιμες φάσεις ο αντίπαλός τους ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη.Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και το σκορ ήταν πολύ κοντά . Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και καμία ομάδα δεν κατάφερε να προβάδισμα μεγαλύτερο τους ενός τέρματος.Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης αιφνιδίασε τον Φίλιππο και με ένα γρήγορο σερί 3-0, προηγήθηκε με 15-11 στο 32’.

Προπονητής του γυναικείου τμήματος του Φίλιππου Βέροιας θα είναι και τη σεζόν 2017-2018, ο Γιώργος Τσικίνας. Ο Βεροιώτης τεχνικός, που οδήγησε πέερσι το τμήμα σε μια επιτυχημένη χρονιά στην Α1, συμφώνησε με τους διοικούντες τον Φίλιππου και ανανέωσε την συνεργασία του.

Από τις πιο δύσκολες -αν όχι την δυσκολότερη- περιόδους της ιστορίας του διανύει ο «Βασιλιάς» του ελληνικού χάντμπολ Φίλιππος Βέροιας, των 15 τίτλων και συμμετοχή σε ευρωπαϊκό τελικό! Για δεύτερη φορά δεν κατέστη δυνατό να πραγματοποιηθούν οι αρχαιρεσίες που είχαν αρχικά προγραμματιστεί για τις 15/11, αλλά δεν υπήρξε απαρτία και έτσι ήταν να διεξαχθούν χθες 20/11. Στην ΓΣ σύμφωνα με πληροφορίες ήταν παρόντα μόλις δέκα άτομα και όπως ήταν φυσικό δεν πραγματοποιήθηκε.

Με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, στο γήπεδο του Αγρινίου, μετά από μια σκληρή αναμέτρηση με κατάθεση ψυχής, κατάφερε να πάρει το «διπλό» παραμονής στην κατηγορία της Α1 γυναικών με 24-21. Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας είπε: «Ήταν ένας δυνατός αγώνας. Ήμασταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα και εγκλωβίσαμε τον αντίπαλο. Είχαμε κάποια κενά διαστήματα στην επίθεση, τα οποία δεν μας άφηναν να διευρύνουμε την διαφορά. Τα κορίτσια έπαιξαν ψυχωμένα με κύριο κομμάτι αυτό της άμυνας. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία εκτός από ψυχολογική ώθηση, είναι ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή της ομάδας στην Α1, εκεί που αξίζει και πρέπει να βρίσκεται ο Φίλιππος Βέροιας.»

Η Διοικούσα Επιτροπή του Γυναικείου τμήματος Handball του Φιλίππου Βέροιας ανακοίνωσε την ανανέωση της συνεργασίας με την αθλήτρια Χριστίνα Εμμανουηλίδου! Η Χριστίνα θα συνεχίσει να φορά την φανέλα του Φιλίππου Βέροιας και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2018-2019!

Ο Φίλιππος Βεροίας ανακοινώνει την επιστροφή του Άκη Τριανταφυλλίδη στον σύλλογο. Ένας από τους μεγαλύτερους παίχτες του Φιλίππου και του Ελληνικού χάντμπολ με πολλές ατομικές και ομαδικές διακρίσεις, και πρώην προπονητής της ομάδας, καθηγητής φυσικής αγωγής και επιχειρηματίας, αναλαμβάνει το δύσκολο έργο του επικεφαλής της επιτροπής του αντρικού τμήματος χάντμπολ, του τεχνικού διευθυντή της ομάδας, καθώς και του γενικού αρχηγού και συντονιστή στα τμήματα ανάπτυξης του αντρικού και του γυναικείου χάντμπολ του συλλόγου μας.

Η κλήρωση του κυπέλου γυναικών

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΟΧΕ η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών για την περίοδο 2017-2018. Στην κλήρωση που έγινε για τον 1ο γύρο του κυπέλλου χαντ μπολ γυναικών ο Φίλιππος ευνοήθηκε αφού πέρασε χωρίς αγώνα στον επόμενο γύρο. Αντίθετα η νέα ομάδα του ΑΣ Βέροια 2017 θα αντιμετωπίσει  τον ΓΑΣ Καματερού. Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου 2-3 Δεκεμβρίου 2017 :

Εκτός κυπέλλου βρέθηκαν οι γυναικείες ομάδες της Βέροιας 2017 και του Φιλίππου Βέροιας που αγωνίστικαν με Αναγέννηση και Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών αντίστοιχα. Η Βέροια 2017 ηττήθηκε στην Άρτα με 28-21 από την Αναγέννηση και η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας έχασε και αποκλείστηκε με 26-19 στα Γιαννιτσά για την πρώτη φάση του κυπέλλου γυναικών.

Πραγματοποιήθηκε χθες ο δεύτερος αγώνας των πλέι άουτ με την ομάδα του Άρης Νίκαιας να κερδίζει τελικά στα πέναλτι με 26-24 (18-18 κ.α) και να ισοφαρίζει σε 1-1 τον Φίλιππο Βέροιας Έτσι οι δυο ομάδες, θα συναντηθούν εκ νέου στην Βέροια, την Τρίτη 30 Απριλίου ώστε να κριθεί ποιος από τους Φίλιππο Βέροιας - Άρη Νικαίας θα εξασφαλίσει χωρίς επιπλέον αγώνες την παραμονή στην κατηγορία.

Δύσκολα ο Διομήδης τον Ζαφειράκη (26-27)

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η ομάδα του Διομήδη που αντιμετώπισε στο ΔΑΚ Νάουσας τον πολύ δυνατό Ζαφειράκη με τελικό σκορ 26-27. Μετά το 20' οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ (4-6 στο 20') όμως δεν ξέφυγαν μέχρι την λήξη του α' ημιχρόνου πάνω από 2 γκολ. Στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά ο Διομήδης ξέφυγε μέχρι και 5 γκολ αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 50' λεπτό σε 21- 24.

Με τρεις μεταγραφές προχώρησε το τμήμα χάντμπολ του Ζαφειράκη ανακοινώνοντας τους Ρότζιο Πέτρο, Μαυροδουλάκη Σταύρο και Θεοδωρόπουλο Γιώργο. Και οι τρεις πάικτες κατάγονται από την Νάουσα ενώ τη φετινή χρονιά φορούσαν τη φανέλα του Αερωπού Έδεσσας στην Α1.