Με αφορμή τα 40 χρόνια χειροσφαίρισης στην Ελλάδα, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ διοργανώνει μια ξεχωριστή συναυλία με το Βεροιώτικο μουσικό σχήμα “Μπούσουλας” στην αίθουσα του Χώρου Τεχνών την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου και ώρα 20:30. Στη διάρκεια της συναυλίας θα τιμηθούν όλοι όσοι διετέλεσαν Πρόεδροι του συλλόγου από το 1977 μέχρι σήμερα και πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους, με αποτέλεσμα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ να αποτελεί τον πλέον αναγνωρίσιμο ελληνικό σύλλογο στο άθλημα της χειροσφαίρισης σε ΕΛΛΑΔΑ και Ευρώπη.

Εκτός κυπέλλου βρέθηκαν οι γυναικείες ομάδες της Βέροιας 2017 και του Φιλίππου Βέροιας που αγωνίστικαν με Αναγέννηση και Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών αντίστοιχα. Η Βέροια 2017 ηττήθηκε στην Άρτα με 28-21 από την Αναγέννηση και η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας έχασε και αποκλείστηκε με 26-19 στα Γιαννιτσά για την πρώτη φάση του κυπέλλου γυναικών.

Χωρίς τον προπονητή Ευθύμη Πιπελίδη (για σοβαρό προσωπικό λόγο) αγωνίστηκε στο Άργος ο Φίλιππο Βέροιας όπου έχασε με σκορ 26-15 απο τον σαφώς καλύτερο Διομήδη. Η ομάδα της Βέροιας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι με το ημίχρονο να τελιώνει υπέρ των γηπεδούχων με 8-7. Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης προηγήθηκε με 15-10 στο 40' και στο 50' το σκορ έγινε 21-11. Η διαφορά παρέμεινε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στο τέλος την νίκη με 26-15.

Νικήτρια στον πρώτο αγώνα play out η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Η ομάδα του Παυλίδη κέρδισε τον Άρη Νικαίας με 26-19 και χρειάζεται μια ακόμη νίκη. Η ομάδα της Βέροιας απο το ξεκίνημα του παιχνιδιού δημιούργησε μια διαφορά 5-6 τερμάτων την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο Φιλίππος Βέροιας ανακοίνωσε τις προηγούμενες ημέρες την προσθήκη δυο αθλητριών στο δυναμικό της Γυναικείας ομάδας. Πρόκειται για την Καραχαρίση Ραφαέλα, γεννημένη στις 12/1/1996, η οποία αγωνίζεται στην περιφέρεια και για την Εμμανουηλίδου Χριστίνα, γεννημένη στις 21/9/1998, η οποία αγωνίζεται στη θέση του Αρ. Εξτρέμ. Και οι δυο αθλήτριες είναι Βεροιώτισσες και έρχονται να ενισχύσουν και να συμπληρώσουν τη νεανική ομάδα της Βέροιας η οποία απαρτίζεται κατά κύριο λόγο από Βεροιώτισσες αθλήτριες.

Αιχμηρή τοποθέτηση Κύρου Σαράφη

Με την συμπλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών της ανδρικής ομάδας χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας ο προπονητής του Φιλίππου Κύρος Σαράφης με δήλωση του στον προσωπικό λογαριασμό κοινωνικής δικτύωσης θέλησε να μοιραστεί τις σκέψεις του αλλά και στην στην κριτική που γίνεται τις τελευταίες ημέρες για την απόδοση της ομάδας. Αναλυτικά αναφέρει: "Με την συμπλήρωση τεσσάρων αγώνων με το ανδρικό του Φιλίππου θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις. Ισάριθμες ήττες.. Δυστυχώς δεν πιάσαμε τον στόχο των 7 βαθμών που είχαν θέσει οι αγνοί φίλαθλοι μας (την ισοπαλία δεν ξέρω πού τοποθέτησαν , με Ολυμπιακό, Αερωπό, Δούκα ; )

Ισοπαλες αναδείχθηκαν στην Πυλαία οι γυναικείες ομάδες του Φιλίππου Βέροιας με της ομόνυμη τοπική ομάδα. Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ήταν αμφίρροπο. Η ομάδα του Τσικίνα στο τέλος κατάφερε να πάρει μια διαφορά αλλά η Πυλαία ισοφάρισε σε 23-23 και είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση. H προσπάθεια όμως δεν καρποφόρησε κι έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

H Χριστίνα Ανθιτση στη Βέροια 2017

Τα χρώματα της βασίλισσας του βορρά θα φοράει τη φετινή χρόνια η Χριστίνα Ανθιτση μια μεταγραφή που ενισχύει τον σύλλογο και δημιουργεί αίσθημα ευθύνης απέναντι στο Χατμπολικο κοινό της Βέροιας. Η αθλήτρια δήλωσε : "Ευχαριστώ την ομάδα της Βέροιας 2017 για την πίστη που έδειξαν στο πρόσωπο μου,είναι μεγάλη πρόκληση για μένα να βρεθώ σε μια ομάδα με υψηλές ευρωπαϊκές βλέψεις και στόχους πρωταθλητισμού."

Η Διοικούσα Επιτροπή του Γυναικείου Τμήματος Handball του Α.Π.Σ. Φίλιππου Βέροιας συνεχίζει τον σχεδιασμό για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 και βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ενίσχυση της γυναικείας ομάδας με την αθλήτρια, Έλσα Γιαννοπούλου. Η Έλσα είναι 22 ετών, γεννήθηκε στη Βέροια στις 17/11/1996 ,έχει ύψος 1,75μ. και αγωνίζεται στην θέση του αριστερού ίντερ.

Στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στην Άρτα προκρίθηκαν οι Νεάνίδες του Φίλιππου Βέροιας. Τα κορίτσια προκρίθηκαν ξεκούραστα αφού η ομάδα του Καματερού δεν κατέβηκε να αγωνιστεί. Αναλυτικά η ανακοίνωση του συλλόγου :

Μέσα στη χαρά για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας από τον Ολυμπιακό, ο Γρηγόρης Σανίκης είχε μια ξεχωριστή αφιέρωση στην καρδιά του. Μιλώντας στο e-handball.gr είπε: «Ήταν ο πρώτος τίτλος για το τμήμα, το θέλαμε πολύ και είμαστε τόσο χαρούμενοι που τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Δούκα, ήταν ένας άξιος αντίπαλος. Αφιερώνω την κατάκτηση του κυπέλλου στην οικογένεια του Ολυμπιακού, στις οικογένειές μας και θα ήθελα με την ευκαιρία να το αφιερώσω στη μνήμη του Άκη Ψωμιάδη, ενός νέου ανθρώπου, που έφυγε τόσο νωρίς από κοντά μας».

ΧΑΝΘ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ 28-35

Ο Φίλιππος επικράτησε με 28-35 (ημίχρονο 16-18), ενώ παίχτηκε και ένα επιπλέον ημίωρο, όπου αγωνίστηκαν οι νεότεροι αθλητές των δύο ομάδων. Από τη ΧΑΝΘ δεν αγωνίστηκαν οι Βασιάδης, Τσιρογιάννης και Τσαμουρίδης, με τον τελευταίο να έχει μπει στην τελική ευθεία της αποθεραπείας του. ΧΑΝΘ και Φίλιππος θα αναμετρηθούν εκ νέου την Τετάρτη στις 18:00 στη Βέροια, ενώ το Σάββατο 9/9 η ομάδα του Φιλίππου θα υποδεχθεί την ΑΕΚ.

Έκλεισε η εξάδα του Danaon Cup 2017

Δούκας, Αερωπός, Διομήδης, Πυλαία, Ολυμπιακός και Φίλιππος θα διεκδικήσουν τα μετάλλια στο ΟΠΕΝ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α’. Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 3ης ημέρας των ΟΠΕΝ Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Παμπαίδων Α΄ και Παγκορασίδων Α’ με την ονομασία «Danaon Cup» που διεξάγονται στην Αργολίδα. Στην κατηγορία των Παμπαίδων Α’ έγιναν γνωστές οι έξι ομάδες οι οποίες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και θα διεκδικήσουν τα μετάλλια. Αυτές είναι οι ΑΣΕ Δούκα, Αερωπός Έδεσσας, Διομήδης Άργους, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Ολυμπιακός Κερατσινίου και Φίλιππος Βέροιας 1, οι οποίες κέρδισαν τις πρωτιές στους ομίλους τους.

Μέσα σε πανηγυρισμούς και χειροκροτήματα τελείωσε ο αγώνας του Φιλίππου απέναντι στον Φιλώτα Φλώρινας. Οι «αμαζόνες» επιβλήθηκαν άνετα όπως δείχνει και το τελικό σκορ 21-14. Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής και με πολύ δυνατή άμυνα. Επιλογές στην επίθεση και «κέρβερο» την Θεοδοσοπούλου πήγαν στα αποδυτήρια με 11-6 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Φιλίππου μάλλον νόμισαν ότι ο αγώνας έχει τελειώσει και γι’ αυτό μπήκαν στο γήπεδο με νωθρότητα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι μαχητικές φιλοξενούμενες και πλησίασαν στα δυο τέρματα.

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να επικρατήσει με 26-24 της Πυλαίας στο κλειστό γυμναστήριο της Βέροιας. Η ομάδα του Πιπελίδη προηγήθηκε στο 15' με 8-5, 7-4 στο 14' και 11-8 στο 25'. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την επί εννέα λεπτά αστοχία των παικτών του Φιλίππου και ισοφάρισαν στο 28' σε 11-11.

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στη Νέα Κίο ανάμεσα σε Διομήδη Άργους και Φίλιππο Βέροιας με 25-25. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 25-25 με τον Μπάμπη Δομπρή 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν από φάουλ σε νεκρό χρόνο με τον Ιούλιο Αργυρού, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως αντικανονικό από τους διαιτητές. Οι Βεροιώτες συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις στον Β΄ γύρο και διατήρησαν το αήττητο σερί τους (5 νίκες- 4 ισοπαλίες), ωστόσο οι χαμένοι βαθμοί κυρίως στον Α΄ γύρο, του στερούν οριστικά πλέον την δυνατότητα να διεκδικήσουν μία θέση στην τετράδα των πλέι οφ.