Για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ εθνικής ( πρώτο ματς για την ομάδα μας) ο Α.Ο.Κ. γνώρισε την ήττα από την Δόξα Λευκάδας με 74-59. Η ομάδα της Λευκάδας μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και κράτησε το προβάδισμα και τα 40 λεπτά του παιχνιδιού.

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας - ΓΣ Ελευθερούπολη οι δυο προπονητές Γκίμας - Παπαδόπουλος έκαναν δηλώσεις στους δημοσιογράφους για το παιχνίδι. Αναλυτικά οι δηλώσεις τους :

(Π)Ολική νίκη του ΑΟΚ Βέροιας

Στο πρώτο παιχνίδι για το 2017 αλλά και παράλληλα για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 63-43 του Σκυδραϊκού και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και την ήττα του ΦΟ Αριδαίας από τον Ζαφειράκη Νάουσας. Η ομάδα του Θωμά Τούσα ήταν σοβαρή επί 40 λεπτά και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, ωστόσο το τραγικό της υπόθεσης ήταν η επικίνδυνη για τη σωματική ακεραιότητα των παικτών θερμοκρασία που επικρατούσε στο Κλειστό της Σκύδρας (-5).

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας αφού νίκησε τον Ιωνικό Ιωνίας με 80-58 Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητα της απέναντι στους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 6 πόντους του Ηλία Μόρα με 11-5 στο 5ο λεπτό.

Τρίτη νίκη για τους ΑΕΤΟΥΣ Βέροιας

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας, αυτή τη φορά στο Πολύκαστρο κόντρα στον τοπικό Εργόναθλο, με σκορ 95-43.  Για μια ακόμη φορά, οι παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη είχαν την ιδανική αγωνιστική εικόνα και "έχτισαν" γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας. H απουσία του Κώστα Γκεκόπουλου δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, μιας και ο Μάκης Ιωσηφίδης φρόντισε να καλύψει το κενό του επάξια, φτάνοντας τους 47 πόντους με έξι εύστοχα τρίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα για πάνω από 35 λεπτά, αλλά ο μέγας Σπανούλης και η… παρέα του δεν κατέθεταν τα «όπλα» στο γήπεδο που έκαναν το ΕΠΟΣ του 2012, γι’ αυτό νίκησαν 82-78 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στον τελικό της Πόλης, κάνοντας παράλληλα το τέταρτο σερί χουνέρι στην «ομάδα του στρατού» σε Final Four Ευρωλίγκας.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της το ανδρικό της ομάδας στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκορ 80-53 επί της Νικόπολης Πρέβεζας. Ο Α.Ο.Κ. με κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ είχε μια διαφορά στο ημίχρονο των 9 πόντων πάνω στην οποία έχτισε στο δεύτερο ημίχρονο, για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα.

Την 8η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα σημείωσαν χθες (24/11) οι Αετοί Βέροιας. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε με 76-65 της ΑΓΕ Πιερίας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, έχοντας ως "συγκάτοικο" τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Πιερείς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (19-18), οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και με κάποια πολύ καθοριστικά καλάθια, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +11 του πρώτου μέρους (43-32).

Μετά από ηρωική προσπάθεια η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας ηττήθηκε με σκορ 92-75, στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι για το 2020, από την ομάδα του Κόροιβου Αμαλιάδας. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε να παίζει χωρίς τον Ρίζο Καντάρκο από το 5′ και τον Σέρβο Drekalovic από το 18′ λόγο τραυματισμού και των δύο.

Γκίμας : "Ήττα εντός προγράμματος"

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας - Καστοριά οι δυο τεχνικοί Γιώργος Σούλιος και Δημήτρης Γκίμας παραχώρησαν συνέντευξη τύπου στους δημοσιογράφους. Αναλυτικά τα όσα είπαν :

Με απολογισμό 2 ήττες και 1 νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά του Βόλου η ομάδα μπάσκετ του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας.  Στο πρώτο παιχνίδι της Παρασκευής, η ομάδα μας ηττήθηκε από την ομάδα της Νίκης Βόλου (ομάδα Γ' Εθνικής) με σκορ 67-59.  Το ματς επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του αθλητή μας Ρίζου Καντάρκου στον αντίχειρα του αριστερού χεριού, ο οποίος του στέρησε την συμμετοχή του από τα υπόλοιπα ματς του τουρνουά.

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας - Αίας Ευόσμου οι δυο προπονητές Δημήτρης Γκίμας και Αβραάμ Παπαδόπουλος μίλησαν για το παιχνίδι στους δημοσιογράφους. Αναλυτικά τα όσα δήλωσαν :

Μαχητής ο Φίλιππος πήρε την νίκη (pics)

Την πολύτιμη νίκη απέναντι στους Μαχητές Πεύκων μέσα στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" πήρε ο Φίλιππος Βέροιας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας.

Τον τελευταίο τους εκτός έδρας αγώνα για τη σεζόν 2017/2018 δίνουν το Σάββατο 12/5 οι Αετοί Βέροιας. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη θα μεταβεί στα Γιαννιτσά για να τεθεί αντιμέτωπη με τον Φίλιππο Νέας Πέλλας, στον δεύτερο κατά σειρά τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Β ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Ημαθιώτες, που θα αγωνιστούν χωρίς τον τραυματία Χάρη Χρυσάφη και τον κλινήρη Γιώργο Πάππου, προηγούνται με 1-0 στις νίκες και θέλουν μία ακόμη για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Μια άνετη νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας» την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ΓΕ Αγρινίου. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα χωρίς να «ζοριστούν» επικράτησαν με 77-46 στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και πρόσθεσαν άλλους δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Το παρόν στην συνέντευξη τύπου, μετά τον αγώνα Φίλιππος Βέροιας - Δάφνη Δαφνίου, έδωσε ο πρόεδρος της διοικούσας επιτροπής μπάσκετ κος Ηλίας Λαζός ο οποίος εξέφρασε έντονα την δυσαρέσκιά όλων για τις απαράδεκτες συνθήκες που επικρατούν στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας". Διαβάστε και δείτε τα όσα ανέφερε :