Το Πολύκαστρο αντιμετωπίζει το ανδρικό του Α.Ο.Κ. την Κυριακή στο Δ.Α.Κ. Βικέλας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Ο αντίπαλος προέρχεται από σερί δύο νικών, ενώ η ομάδα της Βέροιας θέλει να αντιδράσει μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας και ταυτόχρονα να προστατέψει την έδρα της.

Άλλη μια πολύτιμη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας. Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Βαγγέλη Σισμάνη και τον Φαίδων Παραπούρα κατάφερε και κέρδισε την πολύ καλή ομάδα του Ερμή Λαγκαδά με 65-58.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το πιο κρίσιμο για την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που έχασε στην Θεσσαλονίκη από το Ανατόλια με σκορ 81-70 για την 12η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 59-61 δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το καταιγιστικό Ανατόλια που με σερί 11-0 κατάφερε να πάρει την νίκη.

Ξεκινά σήμερα Δευτέρα (26/8) και ώρα 18.00 η προετοιμασία του ανδρικού τμήματος των Αετών Βέροιας. Το τεχνικό επιτελείο της ομάδας θα έχει στη διάθεση του έξι περίπου εβδομάδες μέχρι την έναρξη της Γ Εθνικής, τόσο για τις απαραίτητες προπονήσεις με στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης αλλά και τα φιλικά προετοιμασίας, μέσα από τα οποία θα “δέσει” το ρόστερ,που ομολογουμένως έχει αρκετές διαφοροποιήσεις σε σχέση με την περσινή παρουσία στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το κύπελλο ΕΚΑΣΚΕΜ κατέκτησε η Αλεξάνδρεια. Στον τελικό της διοργάνωσης κέρδισε στα Γιαννιτσά την Αριδαία με 65-76. Το ματς ήταν αμφίρροπο.Στο πρώτο μέρος η Αριδαία είχε τον έλεγχο και διατήρησε ένα προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς πραγματοποίησε την αντεπίθεσή της που της έδωσε τη νίκη. Η Αλεξάνδρεια προηγήθηκε με 55-64 στο 55' και στο τελευταίο πεντάλεπτο συντήρησε την διαφορά στο σκορ.

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππο Βέροιας - Αοκ Βέροιας οι δυο προπονητές Δημήτρης Γκίμας και Θωμάς Τούσας μίλησαν στου δημοσιογράφους. Αναλυτικά τα όσα είπαν :

Λύγισε στα Ιωάννινα ο ΑΟΚ Βέροιας

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω στο παιχνίδι απέναντι στον Πας Γιάννινα, ο Αοκ Βέροιας μιας και ηττήθηκε με 69-63. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του ματς και με μεγάλες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα μας όμως να δείχνει χαρακτήρα και να επιστρέφει στο παιχνίδι πλησιάζοντας στον πόντο (53-52) στο 32. Στη συνέχεια φάνηκε η ψυχραιμία και η εμπειρία που έφερε τη νίκη στον ΠΑΣ.

Ταυτόχρονα με την έναρξη της νέας αγωνιστικής σαιζόν, συγκροτήθηκε σε σώμα και η νέα 10μελής διοικούσα επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας. Με μερικές αποχωρήσεις λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αλλά και με κάποια νέα, φρέσκα πρόσωπα με αγάπη για την ομάδα, την πόλη και το μπάσκετ, η επιτροπή σκοπεύει με ασφάλεια, υγεία και αξιοπρέπεια να καθοδηγήσει την ομάδα στα δύσκολα μονοπάτια του Βορείου Ομίλου της Β´ Εθνικής κατηγορίας.

"Έγραψε" πάλι ο Τριχόπουλος (vid)

Ήταν 3 Απριλίου 2016 όταν ο Γιώργος Τριχόπουλος, παίκτης του Φιλίππου Βέροιας με 0,5'' να απομένουν στο χρονόμετρο για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και τον Προμηθέα Πατρών και ενώ το σκορ ήταν 44-47, πήρε την μπάλα, και ένα σουτ...κουτάλα από την γραμμή του τριπόντου της δικής του πλευρά του γηπέδου κατάφερε να ευστοχήσει πετυχαίνοντας ένα από τα πιο απίστευτα καλάθια στο Ελληνικό Μπάσκετ.

Η διοικούσα επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας της με τον Νίκο Παπαδόπουλο για ένα χρόνο. Ο 25χρονος αθλητής (14/5/1993) με καταγωγή από το Αιγίνιο είναι παλιός γνώριμος της ομάδας μας, καθώς είχε αγωνιστεί σε αυτήν και την σαιζόν 2016-17 στο πρωτάθλημα της Β´ Εθνικής.

Επιστροφή στις νίκες για τους Αετούς Βέροιας, που επικράτησαν σήμερα του Ζαφειράκη Νάουσας με σκορ 60-51. Οι γηπεδούχοι (που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γκεκόπουλο που δεν κατάφερε να δώσει το παρών λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων) είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ωστόσο ήταν εξαιρετικά άστοχοι επιθετικά, με αποτέλεσμα να σημειώσουν 60 πόντους, που αποτελεί μία από τις χειρότερες συγκομιδές σε αγώνα πρωταθλήματος.

Την Τρίτη 12 Νοεμβρίου και ώρα 16:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίκρας Β’, θα πραγματοποιηθεί η προεπιλογή των καλαθοσφαιριστών που θα σχηματίσουν το κλιμάκιο Βορρά της Εθνικής Παίδων. Παρακαλούνται οι ομάδες να στείλουν μέχρι δύο αθλητές τους που έχουν γεννηθεί το έτος 2004, την παραπάνω ημέρα και ώρα προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία.

Με ήττα τελείωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας», καθώς στον 2ο αγώνα της Α΄ φάσης των play offs, ηττήθηκε με 58-73 από τον ΑΟΚ Βέροιας. Ο ΓΑΣ κατάφερε για ένα ημίχρονο να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός χωρίς όμως συνέχεια στο 2ο ημίχρονο. Σε ένα σύντομο απολογισμό της χρονιάς ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας»,  κατάφερε να  πετύχει τον στόχο που είχε τεθεί από την αρχή της χρονιάς, καθώς παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και στάθηκε ισάξια απέναντι σε ομάδες με αμειβόμενους προπονητές και αθλητές.

Ηττήθηκε στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα έχασε από τον Ερμή Αγιάς με σκορ 86-75 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το φετινό πρωτάθλημα αποχαιρετώντας και τυπικά την κατηγορία.

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας 20 Αυγούστου 2018 στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" η επίσημη έναρξη της προετοιμασίας για τη νέα χρονιά της ανδρικής ομάδας μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας που επιστρέφει και πάλι στα "σαλόνια" της Β' Εθνικής. Στην «πρώτη» της ομάδας βρέθηκαν όλοι οι αθλητές, το προπονητικό team, ο πρόεδρος της διοικούσας επιτροπής κος Λαζός Ηλίας και μέλη της διοίκησης του συλλόγου.

Την πιο ευρεία σε έκταση ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν οι Αετοί Βέροιας, στο πρώτο παιχνίδι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Α ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο γηπεδούχος ΦΟ Αριδαίας πέτυχε μία (αντικειμενικά) εύκολη νίκη για τέτοιου επιπέδου παιχνίδι και θέλει άλλη μία για να πανηγυρίσει τον τίτλο αλλά και την άνοδο στη Γ Εθνική. Για την ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη τίποτε δεν λειτούργησε σωστά, καθώς τόσο η αμυντική της λειτουργία (το "όπλο" της ουσιαστικά) όσο και τα πολλά άστοχα σουτ, δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι καλό από το σημερινό ματς.