Super User

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η κοπή της Βασιλόπιτας για την Ποδοσφαιρική Ακαδημία Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας. Η εκδηλωση εγινε στην Πιτσαρια NAPOLI στον Αγιο Γεωργιο  συμμετείχαν οι αθλητές οι γονείς και πολύ φίλοι. Τίμησαν την εκδήλωση ο κ Ασλανίδης Λάζαρος Δημοτικός σύμβουλος και Αντιπρόεδρος της ΚΑΠΑ Δημου  η Κια. Σοφια Παππά Πρόεδρος της Τ.Κ Αγίας Μαρίνας, ο πρόεδρος κ Καλαιτζίδης Ανδρέας ο Γενικός Αρχηγός κ Γερουλίδης Κωνσταντίνος ο Αντιπροεδρος κ Ηλιας Καρράς το μέλος κ Θεωδορακέλης Γιάννης όπως και ο προπονητής του  Μεγα Αλεξανδρου Αγιας Μαρίνας κ Τάκης Τσακαλίδης.

Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου 2020 17:50

Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε ο Φίλιππος με 70-85

Με κακά ποσοστά στα σουτ και χωρίς λύσεις η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον δυνατό Ολυμπιακό και ηττήθηκε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με 70-83 ολοκληρώνοντας την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκίμα έδειξε ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική και να διεκδικήσει το παιχνίδι στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Μελισσαράτο κυριάρχησε και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μακροχωρίου Ημαθίας «ΨΗΦΙΔΩΤΟ» σε συνεργασία με το Αθλητικό Tμήμα του Κ.Α.Π.Α. Δήμου Βέροιας, τον Ιδρυτή του Αγώνα 21 Μαθητών «Λαογραφικό Σύλλογο Ντοπίων Μακροχωρίου & Περιχώρων» και την Τεχνική υποστήριξη του Συλλόγου Δρομέων Βεροίας, προκηρύσσει τον λαϊκό αγώνα μνήμης «5ο ΔΡΟΜΟ 21 ΜΑΘΗΤΩΝ», που περιλαμβάνει τις παρακάτω κατηγορίες. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 5 Απριλίου 2020. Τόπος εκκίνησης – τερματισμού: Πλατεία 21 Μαθητών Μακροχώρι :

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Ημαθίας, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει δημόσια τον Νικόλαο ΒΑΚΚΟ (Όμιλος Επιχειρήσεων) για τη στήριξη και αλληλεγγύη μέσω της χορηγίας του στην αθλητική μας περιβολή. Τέτοιες κινήσεις είναι αξιοσέβαστες και πρέπει να τονίζονται με κάθε έμφαση, στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που διανύουμε και ειδικότερα στον αθλητισμό. Ευχόμαστε καλές δουλειές, με υγεία και ευημερία στον ίδιο, στους υπαλλήλους και στις οικογένειες τους.

Πανηγυρίζει από το Σάββατο ή ομάδα του Ποσειδώνα αφού με την νίκη της επί του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 3-0 σετ εξασφάλισε την συμμετοχή της στο φάιναλ φορ της Κεντροδυτικής Μακεδονίας. Κάνοντας μία καταπληκτική πορεία στην διάρκεια του πρωταθλήματος με 15 νίκες και μόνο 1 ήττα απέδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στις 4 καλύτερες ομάδες της περιφέρειας. Έτσι μαζι με τον Ίκαρο Έδεσσας, Πιερικό Κατερίνης και τους Πάνθηρες Κοζάνης θα διεκδικήσει το εισιτήριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τις 13 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε της δεύτερης στην Α'2 Ανδρών Κομοτηνή με 3-0 στο ΔΑΚ Δημήτριος Βικέλας, και αύξησε την διαφορά του από την Θρακιώτικη ομάδα στους 11 βαθμούς. Το πρώτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό του αγώνα, με την Κομοτηνή να αιφνιδιάζει με το ξεκίνημά της την γηπεδούχο ομάδα και να προηγείται με 6-12 αλλά και 13-16, κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Φίλιππος αντέδρασε, μείωσε σε 20-21, και κατάφερε να κάνει το 1-0 στην... παράταση, με 28-26, με καθοριστικό πόντο του σετ αυτόν του Κάσσανδρου Στίγγα στο 24-24 με μπλοκ.

Το Διαιτητικό Δικαστήριο δίνει προθεσμία τριών ημερών στη Βέροια να τακτοποιήσει οικονομικές εκκρεμότητες του αιτούντος ποδοσφαιριστή, Χριστιάν Σαχπεκίδη Μίλιεβιτς του Νεμπόσα, για να μην τιμωρηθεί με -3 βαθμούς. Πρόκειται για μια απόφαση που κάνει μεγάλη εντύπωση, καθώς ο ΝΠΣ ΒΕΡΟΙΑ 2019 ήταν η μοναδική ΠΑΕ που ακολούθησε κατά γράμμα τους νόμους και άλλαξε το όνομα, το χρώματα και το σήμα της, και φυσικά το ΑΦΜ ώστε να απαλλαχτεί από τις αμαρτίες του παρελθόντος!

Άνετη νίκη για την ομάδα του ΑOK Βέροιας που επικράτησε εντός έδρας επί της Αλεξάνδρειας με 63-36 σημειώνοντας το 14 στα 14. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και περιόρισε την Αλεξάνδρεια στους 4 πόντους.  Στην συνέχεια ο ΑΟΚ αύξησε την διαφορά στους +20 (43-23 στο 30').

Τρίτη, 04 Φεβρουαρίου 2020 14:28

Ισoπαλία η Βέροιας στον Ασπρόπυργο

Η ομάδα της Βέροιας παρόλο που είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ δυο φορές, βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει άλλον ένα πολύτιμο βαθμό. Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21' όταν ο Κάκος με πλασέ έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους που στο 26' είχαν άλλη μια καλή στιγμή αλλά το σουτ του Φράγκου πέρασε άουτ.

Την 6η της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Βέροια, καθώς επικράτησε με 27-26 της Αναγέννησης Άρτας, χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει τα 5 γκολ διαφορά (20-15) με τα οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Με τους δύο βαθμούς της νίκης η Βέροια2017  έφτασε  τους 12 βαθμούς, όσους έχουν και οι φιλοξενούμενες.  Όσον αφορά στην αναμέτρηση, η Αναγέννηση άρχισε λίγο καλύτερα την αναμέτρηση, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα. Η συνέχεια βρήκε την Βέροια να προσπερνά και να είναι μπροστά με 3 γκολ διαφορά (15-11) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο και στα αποδυτήρια οι ομάδες πήγαν με τις γηπεδούχες να έχουν βραχεία κεφαλή (15-14).