Νέα απώλεια βαθμών για την Βέροια

Νέα απώλεια βαθμών για την Βέροια που έχασε στα Τρίκαλα από την τοπική ομάδα με 2-1. Η Βέροια βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό με 1-0 με γκολ του Οικονομόπουλου (ο οποίος βρισκόταν σε καθαρή θέση οφσάιντ) έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν το έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέχρι το ημίχρονο.

Στο 62' τα Τρίκαλα πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους έφτασαν με τον Σταματη μετά από σέντρα του Σανδραβέλη. Η Βέροια μείωσε σε 2-1 όταν στο 73' ο Μπλέτσας έβγαλε την σέντρα και ο Πασάς από κοντά μείωσε σε 2-1. Η Βέροια έχασε στο 75' την μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση ότανο Κανούλας σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα έπειτα από την σέντρα του Ζούρκου.

Σάκης Θεοδοσιάδης : «Συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας για την τεράστια προσπάθεια απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Η προσπάθεια όμως δεν είχε αποτέλεσμα, αλλά αυτό θα μας γιγαντώσει ακόμη περισσότερο. Και στα δύο ημίχρονα ήμασταν κυρίαρχοι. Είχαμε στιβαρότητα και ηγεσία στο παιχνίδι. Όταν βρίσκεσαι νωρίς πίσω στο σκορ και αντιδράς τόσο καλά αυτό είναι κάτι.  Είχαμε τις προϋποθέσεις και τον πλήρη έλεγχο. Δεν είχαμε παθητικό ρόλο αν και κινδυνέψαμε στο τέλος. Είχαμε ψυχραιμία και μετά το 2-0 και τα δώσαμε όλα για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε. Η εμφάνιση θα μας γιγαντώσει. Να πάψουμε να αδικούμε τον εαυτό μας. Δεν χαμηλώνουμε τα κεφάλια, συνεχίζουμε. Καλή επιτυχία στα Τρίκαλα και τον Περικλή Αμανατίδη».

Περικλής Αμανατίδης : «Συγχαρητήρια στους παίκτες, μπήκαμε συγκεντρωμένοι και το δείξαμε στην αρχή με το γκολ που σημειώσαμε. Στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο δεν πατούσαμε καλά, αντέδρασε άμεσα η Βέροια και μας πήρε πολύ ώρα να ισορροπήσουμε. Είμαστε και εμείς ομάδα που θέλουμε τον έλεγχο του αγώνα. Στην επανάληψη, βρήκαμε χώρους, κάναμε γκολ αλλά στο τέλος μπήκαμε σε καθεστώς πίεσης. Μας έφερε άγχος το γκολ της Βέροιας γιατί και εμείς αδικούμε τον εαυτό μας. Ήμασταν όμως συγκεντρωμένοι για να μην την πάθουμε όπως με τον Ολυμπιακό Βόλου. Καλή ομάδα η Βέροια, δεν απογοητεύεται, και αυτό δίνει μεγάλη αξία στην νίκη μας».

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής (82’ Άλεξιτς), Πελάεθ (79’ Βέρτζος), Λώττας (64’ Τσίπρας).

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Πεταυράκης (18’ Βεργώνης), Ζούρκος Α. (74’ Χαντζάρας), Μαραγκός, Μουρατίδης, Ταΐρης (69’ Πέντα), Ζούρκος Ν., Μπλέτσας, Πασάς, Σιμόνι, Κανούλας.