Ήττα της Βέροιας στο κύπελλο απο τα Γιάννενα

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στα Γιάννενα από την τοπική ομάδα, η Βέροια για την φάση των 32 του κυπέλλου. Η Βέροια δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαϊντ, έμεινε με 10 παίκτες και πάλεψε μέχρι το τέλος χωρίς όμως να πετύχει κάτι καλύτερο.

Στο 18’ ο Κάνουλας σκόραρε για λογαριασμό της Βέροιας, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφ σάιντ ενώ στο 20' ο Μεληκιώτης απείλησε ξανά για τη Βέροια. Στο 29΄ο Παμλίδης με πλασέ δημιούργησε την πρώτη φάση του ΠΑΣ χωρίς αποτέλεσμα και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47,΄ο Παμλίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Νάουμετς. Στο 53’ τα Γιάννενα έφτασαν στο δεύτερο γκολ με το πολύ ωραίο σουτ του Μπουκουβάλα που όμως πέρασε άουτ.

Στο 58’ ο Μπλατσιώτης μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτου και αμέσως μετά η Βέροια έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πασά. Στο 74’ σε νέα εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Παρότι στο 86’ ο Λιάσσος τράνταξε το δοκάρι του Μπλατσιώτη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Ζιούλης, Κάστρο (82’ ΛΙάσσος), Πίτου, Νάουμετς (75’ Νικολιάς), Καρτάλης, Ξυδάς (68’ Λεό) & Παμλίδης.

ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Ζούρκος Α., Πεταυράκης (46’ Πασάς), Μανιώτης, Μουρατίδης, Πολύζος (79’ Πέντας), Μπλέτσας, Ζούρκος Ν. (68’ Ταϊρης), Μεληκιώτης, Κανούλας & Σκαθαρούδης.