Πρόκριση για την Βέροια στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣ Ημαθίας

Mε σκορ 2-0 επικράτησε η ομάδα της Βέροιας επι του ΓΑΣ Ροδοχωρίου στον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας (πρώτο ματς 0-1), και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης . Οι "κυανέρυθροι" χρειάστηκε να ενισχυθούν με κάποιους από τους βασικούς ποδοσφαιριστές τους στην επανάληψη, για να ξεπεράσουν το εμπόδιο του μαχητικού ΓΑΣ και να κάνουν την ανατροπή.

Η ομάδα της Βέροιας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο τελευταίο 5λεπτο οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να προηγηθούν και να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους, αφού στο 42' έχασαν τριπλή ευκαιρία, με τους Βούλγαρη (σουτ έξω από την περιοχή), Ουέλιγκτον (απευθείας εκτέλεση κόρνερ) και Μαγγίζη (κοντινή κεφαλιά), αλλά τον τερματοφύλακα της «Βασίλισσας» Μπλατσιώτη να σώζει και τις τρεις φάσεις την εστία του, με εξαιρετικές επεμβάσεις! Στην εκπνοή του ημιχρόνου πάλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως η... πισινή κεφαλιά του Νίκου δεν αιφνιδίασε τον Μπλατσιώτη που μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 55'  η κεφαλιά του προωθημένου Ζούρκου, κατέληξε στα δίκτυα του Ροδοχωρίου μετά από την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Σκαθαρούδη. Το δεύτερο τέρμα της "Βασίλισσας", που της έδωσε και την πρόκριση στον τελικό, πέτυχε στο 82' με κοντινή κεφαλιά ο Κανούλας, αφού προηγήθηκε σέντρα του Μυλωνά από δεξιά, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για ανάποδο πλάγιο στην αρχή της φάσης.

ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Ζούρκος, Τσιότρας, Μαραγκός, Μουρατίδης, Σοφιανίδης (46' Βεργώνης), Καράμπελας (46' Σκαθαρούδης), Παπουτσίδης (61' Μπλέτσας), Τρούπκος (46' Κανούλας), Μυλωνάς, Μεληκιώτης.

ΡΟΔΟΧΩΡΙ: Ιωακειμίδης, Καρυπίδης (41' λ.τ. Βούλγαρης), Κοτζαχρήστος, Παπαδόπουλος Ν., Μαγγίζης, Μπρέγκου, Ρίσσου, Πατατούκας, Νίκου (65' Παπαδόπουλος Δ.), Ουέλινγκτον (71' Σακελάρης), Λίπε (46' Φράγγης).