Φοίβος – Ολυμπιακός στον τελικό F8 Εφήβων 2019

Νίκη για την εφηβική ομάδα του Φοίβου Συκεών η οποία νίκησε την αντίστοιχη της Πυλαίας με 24-25 και αύριο Κυριακή στις 13:00 θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό για το χρυσό μετάλλιο του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, ενώ εξασφάλισε μίνιμουμ το ασημένιο. Στον μικτό τελικό Πυλαία και Διομήδης θα αγωνιστούν στις 11:00 για το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος, νεύρα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, με τους νικητές να έχουν πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Μπόσκο με 10 γκολ και την Πυλαία να έχει αιχμή του δόρατος τον Κουκμίση, που όμως αποβλήθηκε με τρία δίλεπτα δεκαπέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 7-6, 8-8, 10-9, 11-11 (ημχ), 13-14, 17-18, 18-19, 20-22, 22-23, 24-25.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Νικολαΐδης, Σουλτάρης, Μπουλταδάκης 3, Παπαγεωργίου, Σαράφης 4, Χουζούρης 3, Τερζίδης, Τσόχας, Κουκμίσης 8, Λασκαρούδης 2, Αλεξανδρίδης 4, Χαρούπας, Πέσσος, Τουλιόπουλος, Χατζηλίας, Δαγκούλας.

Φοίβος: Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 3, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 6, Μαρκατάτος 1, Μπόσκος 10, Μαργαρίτης 2, Θ. Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 1, Γρηγοριάδης, Χρ. Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Μητράκου, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.

Διαιτητές: Καζαντζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 9-5. Κόκκινες: Κουκμίσης (45:31 τρία δίλεπτα), Αμπατζίδης (συνοδός Πυλαίας, 54:20 για έντονη διαμαρτυρία), Μήγγας (57:45 – τρία δίλεπτα), Καρακεχαγιάς (59:58 αντιαθλητικό φάουλ για να αποτρέψει καθαρή ευκαιρία για γκολ – δεν κρατήθηκε δελτίο).

Τo πανόραμα της διοργάνωσης

Α φάση
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση
Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
09:00 (ΔΑΚ) Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ
09:00 ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας
11:00 Πυλαία-Διομήδης Άργους
13:00 Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 4, Φοίβος 4, Πυλαία 0, Διομήδης 0
Όμιλος 5-8: ΧΑΝΘ 4, Φίλιππος 4, ΑΕΚ 0, Προοδευτική 0

Πηγή : e-handball.gr

Share this article

Προσθήκη σχολίου

Σιγουρευτείτε πως έχετε εισάγει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες με το σύμβολο (*). Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

Το Sportorama.gr

Μέσα απο το Sportorama.gr έχετε πλέον τη δυνατότητα να ενημερώνεστε καθημερινά με τον πιο έγκυρο, έγκαιρο και αποτελεσματικό τρόπο για όλα τα αθλητικά γεγονότα στον χώρο του Ν. Ημαθίας και όχι μόνο. Σκοπός μας είναι να μπορέσει όλη η αθλητική κοινωνία να προβάλει τις εκδηλώσεις της, να περάσει τα δικά της μηνύματα, να ενημερώσει τους χρήστες που θα το επισκέπτονται καθώς και να εκφράσει τυχόν παράπονα ή προβλήματα.

Τελευταια Νεα

Τα πιο Δημοφιλη...

Social Media