Άνετα οι «αμαζόνες» του Φιλίππου 21-14 τον Φιλώτα Φλώρινας

Μέσα σε πανηγυρισμούς και χειροκροτήματα τελείωσε ο αγώνας του Φιλίππου απέναντι στον Φιλώτα Φλώρινας. Οι «αμαζόνες» επιβλήθηκαν άνετα όπως δείχνει και το τελικό σκορ 21-14. Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής και με πολύ δυνατή άμυνα. Επιλογές στην επίθεση και «κέρβερο» την Θεοδοσοπούλου πήγαν στα αποδυτήρια με 11-6 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Φιλίππου μάλλον νόμισαν ότι ο αγώνας έχει τελειώσει και γι’ αυτό μπήκαν στο γήπεδο με νωθρότητα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι μαχητικές φιλοξενούμενες και πλησίασαν στα δυο τέρματα.

Τότε ήταν που ο Φίλιππος μπήκε και πάλι στο παιχνίδι και «αποκαταστάθηκε η τάξη».  Για ένα δεκάλεπτο ο Φίλιππος έπαιξε εκπληκτικό χάντμπολ και πήρε μια διαφορά ασφαλείας που υπογραμμίζει και την αγωνιστική διαφορά των δυο ομάδων.

Φίλιππος Βέροιας (Τσικίνας): Naco, Εμμανουηλίδου 2, Ντόβα, Γεωργιάδου Αλ., Παπαδοπούλου 3, Γεωργιάδου Κλ., Καραχαρίση 5, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 6, Ματαρώνα, Στεφανίδου 1, Πιτούλα, Ζαγκλιβέρη.

Φιλώτας Φλώρινας ΠΑΣ (Τσουτσουλάκη): Ρομπε, Κεβρεκίδου, Γαλανούδη 2, Φυλακη 4, Βαφειάδου, Φωκα, Τσιτλακίδου 1, Γκατσιου, Ristouska 5, Παραστατίδου, Γεωργιάδου, Trpkovska 2, Χατζή, Σιδηροπούλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 4-3, 7-4, 10-5, 11-6 (ημ.), 11-9, 13-11, 16-12, 18-12, 19-14, 21-14