Με καταιγισμό τριπόντων έχασε απο την Ελευθερούπολη ο Φίλιππος (pics)

Στο τέλος του παιχνιδιού η Ελευθερούπολη "εκτέλεσε' με καταιγισμό τριπόντων από την περιφέρεια τον Φίλιππο, ο οποίος παρά την καλή εμφάνιση του μέχρι το ημίχρονο, δεν μπόρεσε στην συνέχεια να ελέγξει το παιχνίδι και ηττήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος με σκορ 65-86 κατακτώντας την 4η θέση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν γρήγορα με 0-6 αλλά εξίσου γρήγορη ήταν και η απάντηση των παικτών του Δημήτρη Γκίμα που με 5 πόντους του Τσεσμετζίδη μείωσαν σε 9-8 στο 5. Ο Φίλιππος στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και με σουτ από την περιφέρεια από Βάλλιο, Κοθρά και Παραπούρα πέρασε μπροστά με 18-16 στο 8’. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 22-19

Οι παίκτες του Γκίμα συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο να εκτελούν από την περιφέρεια και στο 13 η διαφορά ανέβηκα στους +10 (29-19) αναγκάζοντας τον Παπαδόπουλο  να πάρει εσπευσμένα ταιμ.  Οι νέες οδηγίες φαίνεται ότι έπιασαν τόπο και σε συνδυασμό με την απόσυρση του Ευθύμη Κοθρά στον πάγκο (για ξεκούραση) , η Ελευθερούπολη ροκάνισε την διαφορά μειώνοντας στο 17’ σε 33-30 ενώ στο 18’ πέρασαν μπροστά με 33-34. Το σκορ άλλαξε αρκετές φορές πλευρά και στο ημίχρονο οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 38-38.

Στο 24’ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 44-49 και στο 26’ 46-51. Ο Ευθύμης Κοθράς μείωσε με γκολ-φάουλ σε 49-51.  Ο «βομβαρδισμός» από την περιφέρεια, από πλευράς Ελευθερούπολης, ανάγκασε τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ,  με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 53-62. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 55-64.

Στο 31 η Ελευθερούπολη πήρε διαφορά 10 πόντους 57-67 ενώ ο  Φίλιππος συνέχιζε να ψάχνει λύσεις. Ο Βασίλης Βάλλιος στο 32' μείωσε με τρίποντο σε 60-67. Η ομάδα της Ελευθερούπολης συνέχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και το σκορ στο 34’ έγινε 60-76. Η ομάδα του Γκίμα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και έχασε με σκορ 65-85.

Διαιτητές : Θεοδώρου-Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 22-19, 38-38, 55-64, 65-86

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος, Τσιακλάγκανος, Καβαργύρης, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκέλιος, Κελεσίδης , Σταμπουλής , Μπέσσας, Ιωάννου, Απαζίδης , Λαζαρίδης, Καραγιώργος, Χαρισμίδης, Μουλλάκης