Νίκη του Φιλίππου Βέροιας επι της Νίκης Βόλου (pics)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ακόμη και με δέκα πόντους, ο Φίλιππος Βέροιας με όπλο την πολύ καλή του άμυνα και την μαχητικότητα των παικτών του αλλά και την βοήθεια των πολυπληθών οπαδών που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" κέρδισε με σκορ 69-63 την Νίκη Βόλου και φιγουράρει πλέον στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μουδιασμένη μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας και με αρκετά λάθη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2’ με 2-7 και στο 4’ με 6-11. Ο Δημήτρης Γκίμας πήρε ταιμ δίνοντας νέες οδηγίες στους παίκτες του. Στο 6’ ο Ευθύμης Κοθράς με τρίποντο μείωσε σε 11-16 για τον Φίλιππο. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το έλεγχο του παιχνιδιού και στο 8’ ανέβασαν την διαφορά στο +10 (12-22). Ο Σισμάνης  μείωσε σε 15-22 2.20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου ενώ ο  Γκίμας ζήτησε συνεχή πίεση σε όλο το γήπεδο. Οι βεροιώτες μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο σε 19-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Βέροια μπήκε πιο μαχητικά εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και μείωσε σε 23-28 στο 12’ και 25-28 στο 13’ ξεσηκώνοντας την κερκίδα.  Ο Βασίλης Βάλιος μέσα σε επευφημίες ισοφάρισε με σουτ τριών πόντων στο 14’ σε 28-28. Στο 18’ ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 34-30. Δυο συνεχόμενα λάθη στην επίθεση για τον Φίλιππο ήταν αρκετά και η ομάδα του Βόλου ισοφάρισε σε 34-34.  Ο Ευθύμης Κοθράς με Buzzer Beater έστειλε τον Φίλιππο στα αποδυτήρια με σκορ 37-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Φιλίππου Βέροιας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με εύστοχες επιθέσεις ανέβασαν στο 26’  την διαφορά στο +10 (48-38).  Η ομάδα του Γκίμα διατήρησε την διαφορά παρά την πίεση των παικτών της Νίκης Βόλου και το δεκάλεπτο τελείωσε με 51-44.

Με συνεχή πίεση οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και στο 31’ μείωσαν σε 54-47.  Με έξοχο τρόπο Κοθράς - Καντάρκος έκαναν το 56-47 στο 34’και Κοθράς – Τσιακλάγκανος  το 58-49 στο 35’. Οι παίκτες του Βόλου μείωσαν σε 58-52 αλλά ο Φίλιππος κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ και στην αμέσως επόμενη φάση με τρίποντο του Καντάρκου ανέβασε την διαφορά στο +12, 64-52 στο 36’.  Η διαφορά παρέμεινε (68-52 στο 38’) και ο Φίλιππος πέτυχε άλλη μια πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα : 19-25, 37-35, 51-44, 69-63

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 10(1), Πονοπουλος 1, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 6(1), Τσιακλαγκανος 5, Καβαργυρης, Κοθρας 15(3), Παραπουρας 6(1), Σουτζοπουλος 13,  Κανταρκος 13(1).

Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγέωργος, Βερτζάγιας 3(1), Γιωτόπουλος 8(2), Κουτίνας 14, Τσαβές, Τασιούδης 11(1), Τσώλης 8(2), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς, Διγενής 2, Δελεντζές, Καρπέτης