Έχασε στο τέλος ο Φίλιππος απο την Γέφυρα (73-66)

Με σκορ 73-66 έχασε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την αντίστοιχη της Γέφυρας για την 24η αγωνιστική στης Β΄Εθνικής. Η ομάδα της Βέροιας αν και βρισκόταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι στην επανάληψη κατάφεραν να γυρίζουν το παιχνίδι να επιβάλουν το ρυθμό τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας που τους χάρισε την νίκη με 73-66

Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα ήταν αυτό που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 6' προηγήθηκε με 6-14 ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με 16-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ημίχρονο με σκορ 31-33.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 25' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 46-46 ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 59-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος κόλλησε στο σκορ για 5 λεπτά (πέτυχε μόνο 2 πόντους !!!) και οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά 6 πόντων (64-59 στο 33') την οποία διατήρησαν εως το τέλος του παιχνιδιού και πήραν τους δυο υπερπολύτιμους βαθμούς με σκορ 73-66.

Δεκάλεπτα : 16-20, 40-42, 59-57, 73-66

Διαιτητές : Ζαχαρής και Τσουμαχίδης

Γέφυρα (Τουλούμης): Κρομήδας 10, Δανάκης 12(1), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3(1), Μυλωνίδης 16(4), Βογιατζής 16(3), Ταραμάς 9(1), Ιατρίδης, Μπίσκας 3(1), Καρούζος 4.

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης 3, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 11(3), Παπαδόπουλος 6, Κοθράς 7, Σιόλογκας 20(2), Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 12(3), Τόκας Αλεξ, Μόρας.