Άνετη νίκη του Φιλίππου Βέροιας επι του Παγκρατίου

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας επικράτησε του Παγκρατίου με 82-71 στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν την διάθεση τους για την νίκη, απέκτησαν μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας και έφτασαν εύκολα στο επιθυμητή νίκη.

Δυναμικό το ξεκίνημα για την ομάδα της Βέροιας που προηγήθηκε στο 3’ με 8-0. Ο Κουρής ζήτησε εσπευσμένα ταιμ δίνοντας νέες οδηγίες αλλά στο 6’ το σκορ έγινε 16-0. Η ομάδα του Παγκρατίου η οποία με δυσκολία έφτανε στο αντίπαλο καλάθι, σκόραρε τους πρώτους της πόντους στο 7’ κάνοντας το 16-3. Στο 8’ το σκορ έγινε 25-6 με το έμμεσο τρίποντο του Ελευθεριάδη, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 25-11 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 0-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκίμα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 14’ έκανε το 33-13. Στα επόμενα όμως λεπτά η ομάδα του Παγκρατίου ανέβασε την απόδοση της και εκμεταλλευόμενη μια «κοιλιά» των γηπεδούχων μείωσε στο 17’ 36-22 και στο 18’ σε 38-24. Ο Ευθύμης Κοθράς με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 45-24. Οι φιλοξενούμενοι στον εναπομένοντα χρόνο δεν βρήκαν λύσεις και το ημίχρονο βρήκε τον Φίλιππο να προηγείται με 45-28.

Με την απουσία Δερμιτζάκη και Κουτρούλια (λόγο τραυματισμού) και τον Τζιβελέκα να «παλεύει» το Παγκράτι κατάφερε να μειώσει σε 48-36 στο 23’ με σουτ από την περιφέρεια. Η ομάδα της Βέροιας έχοντας όμως τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στο 27’ έκανε το 59-39. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 64-43.

Χωρίς να αφήνει περιθώρια στους αντιπάλους του ο Φίλιππος συνέχισε να σκοράρει. Στο 34’ ο Βασίλης Βάλλιος πετυχαίνοντας τρίποντο, κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ, έκανε το 76-53. Οι φιλοξενούμενοι ξέσπασαν στο τελευταίο δίλεπτο και με σερί 0-13 μείωσαν σε 76-66. Στα 17’’ πριν το τέλος ο Μουστόπουλος κερδίζοντας φάουλ για την ομάδα του Παγκρατίου μείωσε σε 80-71 ενώ το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 82-71.

Διαιτητές :  Ζαχαρής – Τσιρτσιμάλης και Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα : 25-11, 45-28, 64-43, 82-71

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 6 (2), Βάλλιος 9 (2), Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 22 (1), Κοθράς 14 (1), Παραπούρας 8 (2), Σουτζόπουλος 8 (1), Καντάρκος 8, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 7 (1).

Παγκράτι (Κουρής): Τζιβελέκας 25 (2), Πίνης 12 (2), Μίχαλος, Ξύδης 2, Κουτρούλιας, Ντράσκοβιτς 4, Δελίδης 15 (4), Μουστόπουλος 4, Μιχαλούτσος 7 (1), Ζευγαράς 2, Ντιαλό.