Ήττα για τον Φίλιππο Βέροιας απο τον Διαγόρα Δρυοπιδέων (71-89)

Κάνοντας ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο αλλά και με κάποια λάθος σφυρίγματα των διαιτητών σε καίρια σημεία η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας ηττήθηκε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" από την σαφώς ανώτερη ομάδα του Διαγόρα που με τριπλέτα Λιακόπουλο, Πολυτάρχου, Καράμπουλα και Μαχαίρα πήρε μια άνετη νίκη με σκορ 70-89.

Κακό ξεκίνημα για την ομάδα του Δημήτρη Γκίμα που με λάθη στην επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-10 στο 3’. Στο 4’ ο Ευθυμης Κοθράς με εύστοχη βολή, σε φάουλ που κέρδισε, σημείωσε τον πρώτο πόντο του Φιλίππου για να ακολουθήσουν με ατομικές προσπάθειες Ντρεκαλοβιτς και Ελευθεριάδης μειώνοντας σε 5-10’. Ο Δημήτρης Σουτζόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 8-12 στο 6’ αλλά Πολυτάρχου με τρίποντο και Καράμπουλας, Λιακόπουλος ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους +11 (8-19). Ο Φίλιππος παίζοντας καλή άμυνα μείωσε στο 9’ με τρίποντο του Τσούκα σε 15-21 για να ακολουθήσει η λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων με τον Δημήτρη Σουτζόπουλο να κάνει το 17-21, σκορ με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Ντρεκαλοβιτς μείωσε στο καλάθι με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου (19-21) και ο Ελευθεριάδης με γκολ φάουλ έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα της Βέροιας μπροστά στο σκορ με 22-21. Ντρεκαλοβιτς με τρίποντο στο 13’ έκανε το 25-23 αλλά και πάλι ο Πολυτάρχου απάντησε με βόμβα από τα 7 μέτρα κάνοντας το 25-26. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα. Ο Σουτζόπουλος κερδίζοντας φάουλ μείωσε με βολές σε 34-38 και ο Κοθράς σε 37-39. Ένα λάθος σφύριγμα, των διαιτητών σε καθαρό κόψιμο του Σουτζόπουλου πάνω στον Πετροδημόπουλο, έδωσαν την ευκαιρία στον Διαγόρα να πάρει και πάλι προβάδισμα με τέσσερις πόντους (37-43). Τελευταία φάση του δεκαλέπτου και ο Ελευθεριάδης για τον Φίλιππο έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια κάνοντας το 39-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 3-8 (43-51) ο Διαγόρας ξέφυγε και πάλι στο σκορ με τον Δημήτρη Γκίμα να δίνει νέες οδηγίες. Ο Πολυτάρχου με τρίποντο ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +11 (43-54). Ο Κοθράς μείωσε σε 45-56. Τα σουτ όμως από την περιφέρεια για τον Διαγόρα ήταν εύστοχα και η διαφορά ανέβηκε στο +14 (45-59). Ο Λιακόπουλος στο 27’ κερδίζοντας αντιαθλητικό με εύστοχες βολές έστειλε την διαφορά στους +16 και ο Καρασταμάτης στην αμέσως επόμενη φάση με τρίποντο στους +19 (45-64). Ο Διαγόρας κράτησε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 49-69.

Ο Ντεκαλοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 52-69 στο 31’ και ο Τσιακλάγκανος σε 54-69. Οι παίκτες του Γκίμα παρόλο την καλή άμυνα και την προσπάθεια δεν μπόρεσαν να βρουν λύση στην επίθεση με του φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και να παίρνουν μια άνετη νίκη. Ο Δημήτρης Γκίμας στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Δημήτρη Τζεσμετζίδη και Φυλάκη.

Διαιτητές : Λόρτος – Ελευθεριάδης – Λουλουδιάδης.

Δεκάλεπτα : 17-21, 39-43, 49-69, 71-89

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 3, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης 1, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 18, Κοθράς 9, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 15, Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 19.

Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 3, Κουκάς 8, Καράμπουλας 21, Πολυτάρχου 15, Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 19, Καρασταμάτης 7, Παπαδολιάς, Βλάχος 2, Μαχαίρας 10, Γκιουζέλης 2.