Ήττα (88-60) για τον Φίλιππο απο τον Ολυμπιακό

Με πολλά λάθη, χωρίς συγκέντρωση και με μεγάλη αστοχία σε βολές αλλά και τελικές προσπάθειες, η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας ηττήθηκε με 88-60 από τον Ολυμπιακό που χωρίς να δείξει κάτι αξιόλογο κατάφερε και έμεινε πιο ψύχραιμος έλεγξε το παιχνίδι και πήρε την νίκη.

Η ομάδα του Ολυμπιακού προηγήθηκε στο 5’ με 14-8 με τον Φίλιππο να πιέζει και να μειώνει στο 9’ σε 22-17 και δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου σε 22-20. Το δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα του Γκίμα ήταν τραγικό με πάρα πολλά λάθη, αστοχία και μόλις 6 πόντους. Από την άλλη ο Ολυμπιακός στο 14’ έκανε το 28-24 και στην συνέχεια με σερί 12-2 πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 40-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έκανε μια πολύ καλή  προσπάθεια, πίεσε και μείωσε στο 27’ σε 47-38. Η κούραση Κοθρά, Ελευθεριάδη και Καντάρκου φάνηκε μέσα στο γήπεδο με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και να αυξάνει και πάλι την διαφορά στο +17 (57-40)

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, ανέβασε την διαφορά στο +19 (64-45) και παρά το ξέσπασμα του Σουτζόπουλου ο οποίος στα τελευταία λεπτά έκανε τα πάντα άμυνα, κέρδισε φάουλ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +28 (86-58 στο 39’) και οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη με 88-60.

Διαιτητες : Νάστος-Φάκαρος-Δόλγυρας

Δεκάλεπτα : 22-20, 40-36, 60-44, 88-60

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 2, Μωραΐτης, Νοέας 6, Νίκου, Καμπούρης 2, Τζόλος 22, Αρσενόπουλος 10, Χρηστίδης 7, Μελισσαράτος 19, Ποκουσέφσκι 8, Κολοβέρος 10,Οικονόμου 2.

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 14, Κοθράς 15, Παραπούρας, Σουτζόπουλος 12, Καντάρκος 6, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11.