Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Με ψυχή και πείσμα πήρε την νίκη ο Φίλιππος Βέροιας (pics & vid)

Με ψυχή και πείσμα οι παίκτες του Φιλίππου Βέροιας κατάφεραν να επικρατήσουν, στο γεμάτο απο κόσμο Δ.Α.Κ "Δημπήτριος Βικέλας", επί της Ελευθερούπολης με σκορ.73-69. Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να προσφέρουν σε αρκετά διαστήματα καλό μπάσκετ αποζημιώνοντας τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων πήρε από τα πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα της Ελευθερούπολης που προηγήθηκε στο 3’ με 4-9. Ο Φίλιππος δείχνοντας διστακτικότητα στην αρχή κατάφερε στο 6’ να μειώσει με τρίποντο του Τσιακλάγκανου σε 8-9. Για δυο λεπτά οι δυο ομάδες σίγησαν αλλά στο 9’ η Ελευθερούπολη με 2-9 σερί έκανε το 11-18 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του τάιμ. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Φίλιππος έχασε την επίθεση και η Ελευθερούπολη με τρίποντο στην εκπνοή έκλεισε το δεκάλεπτο με 11-21.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Φίλιππος μείωσε σε 13-21 και είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά ο Ελευθεριάδης σε φάουλ και τεχνική ποινή που κέρδισε δεν ευστόχησε στις βολές ενώ και η επίθεση που ακολούθησε χάθηκε για την ομάδα του Γκίμα. Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση κράτησαν την διαφορά και στο 14’ έκαναν το 15-26. Οι παίκτες του Γκίμα βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με οδηγό τον Ρίζο Καντάρκο με 6-2 μείωσαν στο 16’ σε 21-28 . Αργότερα ο Παραπούρας με σουτ τριών πόντων μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (24-28). Ο Ελευθεριάδης μείωσε σε 26-28 στο 18’ και ο ίδιος ισοφάρισε σε 28-28. Σειρά του Καντάρκου που έβαλε την ομάδα της Βέροιας και πάλι μπροστά με 30-28. Ο Κοθράς κέρδισε φάουλ ευστόχησε στις βολές και 24’’ πρίν το ημίχρονο έκανε το 32-28 αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον προπονητή της Ελευθερούπολης να πάρει ταιμ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη πίεσε δυνατά σε όλο το γήπεδο μειώνοντας στο 24’ σε 35-33. Ο Δεληγεώργης κέρδισε επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή για τους φιλοξενούμενους. Ευστόχησε στην μια βολή και έκανε το 35-34. Στην φάση που ακολούθησε η Ελευθερούπολη πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 35-36 και λίγο αργότερα με 35-39. Η ομάδα της Βέροιας μείωσε 30’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου σε 43-45. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 43-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά δραματικό με τις δυο ομάδες να μάχονται σωμα με σώμα. Στο 31’ ο Ντρεκαλοβιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 46-46 αλλά η Ελευθερούπολη με τον Γοργόνη απάντησε κάνοντας το 46-49. Ο Ελευθεριάδης με ατομική προσπάθεια μείωσε σε 48-49 και ο Ευθύμης Κοθράς με τρίποντο έβαλε και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με 51-49 στο 34’. Ο Μοτσενίγος για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε σε 52-52 στο 35’ και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 54-56. Ο Ελευθεριάδης ισοφάρισε με τρίποντο σε 58-58 και λίγο αργότερα ο ίδιος με γκολ φάουλ έβαλε την ομάδα της Βέροιας μπροστά με 61-58. Στο 28’ ο Κοθράς έκανε το 64-61. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με σουτ τριών πόντων πλησίασαν και προσπάθησαν με συνεχόμενα φάουλ στους γηποεδούχους να καλύψουν την διαφορά. Όμως Κοθράς και Ελευθεριάδης εύστοχοι στις βολές κράτησαν την διαφορά και πήραν την νίκη με 73-69.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Βέροιας ο Ελευθεριάδης με 26 πόντους και από τους φιλοξενούμενους ο Μοτσενίγος με 18.

Διαιτητές : Παγώνης - Σιμητόπουλος - Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα : 11-21, 32-27, 43-46, 73-69

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Φιλιππόπουλος, Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκανος 3, Φυλάκης, Κοθράς 19, Παραπούρας 3, Καντάρκος 12, Ελευθεριάδης 26, Σουτζόπουλος 5, Ντρεκάλοβιτς 3, Τσεσμετζίδης

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16, Γοργόνης 13, Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18, Καραγιώργος, Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9, Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.