Χωρίς καλό μπάσκετ νίκησε και τους Ίκαρους ο Φίλιππος (vid)

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του και με οδηγό για μια ακόμη φορά τον Ευθύμη Κοθρά ο Φίλιππος κατάφερε να νικήσει και τους Ίκαρους Σερρών στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας".  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τον Φίλιππο να παίζει κατα διαστήματα καλό μπάσκετ και τους φιλοξενούμενους μετά το δεύτερο δεκάλεπτο να ακολουθούν το σκορ μέχρι το τέλος.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 4 πόντων (6-10) μετά από τις συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των παικτών του Φιλίππου. Στο 7’ ο Κοθράς μείωσε με σουτ τριών πόντων σε 11-12. Ο Παραπούρας ισοφάρισε με βολή σε 12-12 μετά από τεχνική ποινή που έδωσαν οι διαιτητές σε παίκτη των Σερρών. Ο Τσιακλαγκανος με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα της Βέροιας μπροστά με 15-12. Οι παίκτες του Γκίμα κράτησαν την διαφορά και το δεκάλεπτο τελείωσε με 18-15.

Στο 13’ με πολύ καλή άμυνα και με σερί 8-1 ο Φίλιππος ανέβασε την διαφορά στο +10 με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 25-15. Οι παίκτες του Σίσκου βρήκαν γρήγορα λύσεις και μείωσαν στο 14’ σε 25-20 και στο 15’ σε 25-22.  Ο Φίλιππος έκανε το σκορ 29-22 αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 29-26. Με τον Ευθύμη Κοθρά να πετυχαίνει το δεύτερο του τρίποντο, η ομάδα της Βέροιας ανέβασε την διαφορά στο +9 στο 19' (36-27). Το ημίχρονο έκλεισε 36-30 με τρίποντο των Ίκαρων στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην έναρξη του δεύτερο μέρους ο Φίλιππος μπήκε μουδιασμένος και οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας σε όλο το γήπεδο μείωσαν γρήγορα σε 36-35. Καντάρκος με τρίποντο και Σουτζόπουλος με ατομική ενέργεια έδωσαν ανάσα και πάλι στην ομάδα του Γκίμα (41-35 στο 24’). Για διάστημα τριών και πλέον λεπτών οι δυο ομάδες δεν σκόραραν. Η ομάδα της Βέροιας κράτησε την διαφορά και δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο έκανε το 48-39.

Ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε το 51-39. Με τους παίκτες του Γκίμα να ελέγχουν το παιχνίδι η διαφορά και πάλι ανέβηκε στο +10 (56-46 στο 35'). Στα επόμενα λεπτά που απέμειναν ο Φίλιππος συντήρησε την διαφορά ενώ στο 38' οι φιλοιξενούμενοι μείωσαν σε 59-52 αλλά δεν ήταν αρκετό για κάτι καλύτερο για την ομάδα των Σερρών. Την Κυριακή ο Φίλιππος θα αντιμετωπίσει και πάλι στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" την ΧΑΝΘ σε ακόμη ένα δύσκολο παιχνίδι.

Διαιτητές : Τζιομπάνος Ν.-Γαζέτας

Δεκάλεπτα : 18-15, 36-30,48-39, 65-53

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 2, Σουτζόπουλος 6, Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 10(2), Βαλλιος 3(1),  Κοθράς 22(2), Καβαργύρης, Παραπούρας 15(2), Καντάρκος 9(1).

Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Γεωργιανός 4, Δαλαγκόζης 3(1), Παπαδόπουλος 2, Καραμπέκης 14(2), Θολιώτης 12, Φώτογλου 5, Κακιούζης 9, Κάτος, Κουτσοκώστας, Σιδερίδης, Δημάδης, Γκούτζιας 4.