Νίκησε το Στρατώνι ο Φίλιππος (pics & vid)

Πολύ σημαντική, εντός έδρας, νίκη (65-63) πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας με αντίπαλο την ομάδα του Στρατωνίου για την 5η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Αν και με απουσίες λόγο τραυματισμων (Παραπούρας - Καβαργύρης) η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα στάθηκε στο ύψος της και πήρε τους πολύτιμους βαθμούς την νίκης.

Δυόμιση λεπτά πέρασαν στο πρώτο δεκάλεπτο για να μπορέσουν να σκοράρουν οι ομάδες με την ομάδα του Στρατωνίου να το κάνει πρώτη και να προηγείται με 0-1. Η αστοχία και τα λάθη και των δυο ομάδων συνεχίστηκαν με την ομάδα της Βέροιας να καταφέρνει με πόντους 11-2 να παίρνει το προβάδισμα στο 7’. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 14-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Στρατώνι εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Γκίμα και μείωσε στο 14’ σε 17-11. Παπαδόπουλος και Σισμάνης με ατομικές ενέργειες ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +10 (21-11). Στο σημείο εκείνο το παιχνίδι έγινε σκληρό με δυνατά μαρκαρίσματα και μάχες σε όλο το γήπεδο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 21-18 στο 16’. Στο 18’ το σκορ έγινε 29-25 και 30’’ πριν το ημίχρονο με το Στρατώνι να είναι στην επίθεση οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή στον Δημήτρη Γκιμα για τελείωσε υπέρ των γηπεδούχων με 34-26 με τρίποντο του Εύθυμη Κοθρά.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χατζούλη με συνεχή πίεση μείωσαν στο 24’ στον πόντο (39-38). Το τρίποντο του Τσιακλάγκανου (42-38) ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του Φιλίππου αλλά οι φιλοξενούμενοι στην επόμενη φάση ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (42-42). Σισμάνης και Τσιακλάγκανος με διαδοχικά τρίποντα έβαλαν και πάλι την ομάδα της Βέροιας μπροστά στο σκορ 48-43. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κοθράς με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 55-51.

Με μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκε το τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ με 56-53. Στο 36’ το σκορ ήταν 59-57 με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν χωρίς αποτέλεσμα.  Στο 38’ ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους. 59-59. Ο Καντάρκος με follow έκανε το 61-59 αλλά αμέσως οι παίκτες ισοφάρισαν και πάλι (61-61) με το παιχνίδι να αρχίζει από την αρχή.  Ο Καντάρκος 58’’ πριν το τέλος κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στην μια βολή και έκανε το 62-61. Στην επόμενη επίθεση όμως οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν και πέρασαν για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ (62-63 37’’ πριν το τέλος).

Στην τελευταία επίθεση για τον Φίλιππο Βέροιας ο Κοθράς πήρε την πρωτοβουλία έκανε την διείδυση στην αντίπαλη ρακέτα έβαλε το καλάθι, πήρε το φάουλ, ευστοχώντας στην βολή έκανε το 65-63. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ (8.6 ‘’ πρν το τέλος) αλλά αστόχησαν και  το παιχνίδι τελείωσε υπέρ του Φιλίπποου με 65-63.

Διαιτητές : Φουτζήλας και Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 14-5, 34-26, 55-51, 65-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 8, Σισμάνης 6(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 11(3), Βαλλιος,  Κοθράς 27(2), Καντάρκος 5.

Σ.Α. Στρατωνίου (Γιάννης Χατζούλης): Δοξάκης 5, Μπουρδάνος 1, Κολοκοτρώνης 6(2), Γεωργιάδης 7(1), Σιδηροηλίας, Φλιάτης 6, Κοτζαγιάννης 4, Μπέζας 11(2), Πολιτόπουλος 8(2), Δασκαλόπουλος 15.