Αυτοκτόνησε ο ΑΟΚ Βέροιας (pics)

Το πρώτο παιχνίδι των play-off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» με τον ΦΟ Αριδαίας να φεύγει νικητής με 64-67 αφού ο ΑΟΚ έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-14 με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η ομάδα του Θωμά Τούσα στο δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων κατάφερε να πάρει μια διαφορά που στο 23’ άγγιξε το +16 53-37.

Από εκείνο το σημείο όμως και μετά το συγκρότημα του Τούσα αποσυντονίστηκε και οι φιλοξενούμενοι με σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν όχι μονό να μειώσουν την διαφορά  αλλά να προηγηθούν στο 38’ με 57-66. Ο ΑΟΚ αφυπνίστηκε και με σερι 7-0 έκανε το 64-66 33’’ πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ αλλά έχασαν τις βολές και στην επίθεση του ο ΑΟΚ κατάφερε να σουτάρει από την γραμμή του τρίποντου 5 (!!!!) φορές χωρίς η μπάλα να μπαίνει στο καλάθι.

Σε νεκρό χρόνο ο Γιαννουζάκος έκανε το 6ο σουτ από την γραμμή των τριών πόντων χωρίς να είναι εύστοχος κέρδισε όμως το φάουλ και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Όμως ο παίκτης του ΑΟΚ έχασε και τις τρεις βολές.

Έτσι η Αριδαία πήρε το πρώτο παιχνίδι και περιμένει το επόμενο Σάββατο στην έδρα της τον ΑΟΚ για το δεύτερο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα : 14-14, 36-27, 53-44, 64-67

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 9, Ουσουλτζόγλου 8, Χρυσάφης, Γκανάς 6 (2), Ορφανίδης, Βοργιατζίδης, Καπνάς 6 (1), Παπουλίδης 2, Μάντσος 12 (2), Λέφας 6, Γκεκόπουλος, Γιαννουζάκος 15 (3).

ΦΟ Αριδαίας : Αμπάρης, Κανονίδης 2, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 14, Μπεγλόπουλος 17 (3), Αργυρός, Αβραμίδης 15 (3). Αμανίδης. Μακρόπουλος 7 (2), Στρέπκος 2, Τζάτσης 10 (2).