«Εξεμάνη» ο Στέργιος Διαμαντής (vid)

Ένταση σημειώθηκε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου του Final Four στο χάντμπολ, που έγινε χθες το μεσημέρι στη Κοζάνη. Συγκεκριμένα, αφού μίλησαν οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης, το λόγο πήραν οι προπονητές των τεσσάρων ομάδων. Αμέσως μετά την τοποθέτηση και του τεχνικού του ΠΑΟΚ, Νίκου Γεωργιάδη, ο έφορος του Φίλιππου Βέροιας Στέργιος Διαμαντής "εξεμάνη" λέγοντας πως προκλήθηκε από τα λεγόμενά του τεχνικού Νίκου Γεωργιάδη.

Ο Διευθύνων Σύμβουλος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Δημήτρης Κοτσιώνης κάνει στην Μetrosport τον απολογισμό του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών Χάντμπολ και προαναγγέλλει την είσοδο γυναικείων ομάδων στο τουρνουά Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το τέλος του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» και με νωπή ακόμα την οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία της διοργάνωσης, ο εμπνευστής του τουρνουά και Διευθύνων Σύμβουλος της Οργανωτικής Επιτροπής Δημήτρης Κοτσιώνης μιλάει στην Μetrosport για τα πεπραγμένα στη Βέροια (7-11 Απριλίου), αλλά και για τα ενδιαφέροντα σχέδια ενόψει της επόμενης χρονιάς.

Το χάντμπολ τίμησε την ιστορία του

Στο αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης, πραγματοποιήθηκε η εορταστική εκδήλωση της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος για τη συμπλήρωση 40 χρόνων από τη γέννηση του αθλήματος, με τους πρώτους επίσημους αγώνες να διεξάγονται στις 13 Φεβρουαρίου 1977 στο προαύλιο του γυμνασίου Αμυνταίου. Αυτή ήταν η πρώτη από μία σειρά εκδηλώσεων (μετά και το τουρνουά βετεράνων) που θα διοργανώσει η ΟΧΕ μέσα στο 2017 για να τιμήσει τις μεγάλες στιγμές των 40 ετών του ελληνικού χάντμπολ.

Ήττα για τις γυναίκες του Φιλίππου

Ήττα για το συγκρότημα του Γιώργου Τσικίνα από την Αναγέννηση Άρτας με 18-33. Η ομάδα της Βέροιας μέχρι το 20' "κρατιώταν" μέσα στο παιχνίδι (6-9). Από εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με με τη λήξη του ημιχρόνου έκαναν το σκορ 8-16.

Μέσα σε πανηγυρισμούς και χειροκροτήματα τελείωσε ο αγώνας του Φιλίππου απέναντι στον Φιλώτα Φλώρινας. Οι «αμαζόνες» επιβλήθηκαν άνετα όπως δείχνει και το τελικό σκορ 21-14. Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής και με πολύ δυνατή άμυνα. Επιλογές στην επίθεση και «κέρβερο» την Θεοδοσοπούλου πήγαν στα αποδυτήρια με 11-6 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Φιλίππου μάλλον νόμισαν ότι ο αγώνας έχει τελειώσει και γι’ αυτό μπήκαν στο γήπεδο με νωθρότητα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι μαχητικές φιλοξενούμενες και πλησίασαν στα δυο τέρματα.

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή  στα γραφεία της ΟΧΕ η πρώτη κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, όπου θα συμμετέχουν 20 ομάδες. Η κλήρωση έγινε παρουσία του γενικού γραμματέα της ΟΧΕ Κώστα Σταματιάδη, του προέδρου της ΔΕΠ Γιάννη Καρανάσου, του προέδρου της ΕΣΧΑ Δημήτρη Σταυρακάκη και του ταμία της ΕΣΧΑ Δημήτρη Σταματιάδη.

Με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, στο γήπεδο του Αγρινίου, μετά από μια σκληρή αναμέτρηση με κατάθεση ψυχής, κατάφερε να πάρει το «διπλό» παραμονής στην κατηγορία της Α1 γυναικών με 24-21. Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας είπε: «Ήταν ένας δυνατός αγώνας. Ήμασταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα και εγκλωβίσαμε τον αντίπαλο. Είχαμε κάποια κενά διαστήματα στην επίθεση, τα οποία δεν μας άφηναν να διευρύνουμε την διαφορά. Τα κορίτσια έπαιξαν ψυχωμένα με κύριο κομμάτι αυτό της άμυνας. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία εκτός από ψυχολογική ώθηση, είναι ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή της ομάδας στην Α1, εκεί που αξίζει και πρέπει να βρίσκεται ο Φίλιππος Βέροιας.»

Τέλος ο Σεϊρεκίδης από τον Φίλιππο

Την λύση της συνεργασίας του με τον προπονητή Στέλιο Σεϊρεκίδη γνωστοποίησε ο Φίλιππος. Συγκεκριμένα ανακοίνωσε: «H οικογένεια του Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ανακοινώνει την από κοινού λύση της συνεργασίας με τον προπονητή κ. Στέλιο Σεϊρεκίδη. Τον ευχαριστούμε πολύ για τον επαγγελματισμό του, την συνέπειά του και πάνω απ’ όλα για την καθοδήγηση της ανδρικής ομάδας του συλλόγου μας στην κατάκτηση του double την περσινή αγωνιστική χρονιά. Παράλληλα, με την καθοδήγησή του έφερε εις πέρας μια δύσκολη και απαιτητική χρονιά, αυτήν της φετινής περιόδου 2016/17, αφήνοντας πλέον μια σημαντική παρακαταθήκη στην αγωνιστική φιλοσοφία του συλλόγου.

Την 4η εβδομάδα προετοιμασίας διανύει ήδη η ΑΡΤΑ HANDBALL στα πλαίσια της συμμετοχής της φέτος στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής Κατηγορίας, ενώ προγραμματίζεται ήδη και το πλάνο των φιλικών αγώνων. Η ομάδα συνδυάζει τη φυσική κατάσταση και την τεχνική, αφού επτά (7) νέα παιδιά από τις ακαδημίες θα ενσωματωθούν φέτος στην ανδρική ομάδα. Παράλληλα, έχουν ξεκινήσει οι προπονήσεις των ακαδημιών, όπου αριθμούν ήδη 60 παιδιά, αγόρια και κορίτσια,ηλικίας 6-18 ετών.

Εντός έδρα ήττα για την γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την ομάδα πολύ ανώτερη της Νέας Ιωνίας. Τελικό σκορ 21-37 με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν από την αρχή του παιχνιδιού της διάθεση τους για τη νίκη. Η ομάδα του Ζιβούλοβιτς  μπήκε με δύναμη στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 7-22. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Τσικίνα να μειώνει στο 45' σε 15-28 όμως οι φιλοξενούμενες χωρίς κανέενα πρόβλημα διατήρησαν την διαφορά και πήραν την νίκη

Τον ΑΣΕ Δούκα υποδέχεται ο Φίλιππος

Τον ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ υποδέχεται το Σάββατο ο Φίλιππος Βέροιας σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Handball Premier ανδρών. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 6 μ.μ. και είναι «ποδαρικό» του Φίλιππου στο γήπεδό του για τη νέα αγωνιστική περίοδο, μετά τον πρώτο και νικηφόρο εκτός έδρας αγώνα το προηγούμενο Σάββατο στο Καματερό. Το Φιλίππειο πρέπει να είναι ασφυκτικά γεμάτο για να στηρίξουμε την ομάδα στον αγώνα με το Δούκα, αλλά και να δηλώσουμε όλοι παρόν στην προσπάθεια των Νέων και πολύ ταλαντούχων αθλητών της ομάδας μας.

Επιστροφή Μάντζου στον Φίλιππο

Ο Φίλιππος Βέροιας ανακοινωσε την έναρξη της συνεργασίας με το Νίκο Μάντζο. Ο κ. Μάντζος επιστρέφει το «φυσικό του χώρο» με την ιδιότητα του τεχνικού συντονιστή με αυξημένες αρμοδιότητες. Στις αρμοδιότητές του θα είναι οργανωτικά και αγωνιστικά θέματα της ομάδας χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας, όπως επίσης ο σχεδιασμός και η λειτουργία των τμημάτων ανάπτυξης. Ο Φίλιππος Βέροιας, υποδέχεται και καλωσορίζει το Νίκο Μάντζο στην οικογένεια του Συλλόγου στην οποία άλλωστε πάντα ανήκε.

Πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων στην Α1 ανδρών, Α1 γυναικών και Α2 ανδρών. Στην Α1 ανδρών, ο Φίλιππος θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα εκτός έδρας παίζοντας στο Καματερό. Εκτός θα παίξει και η γυναικεία ομάδα του Φιλίππου στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών. Θα παίξει στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη. Τέλος, στην Α2 ανδρών, εκτός θα παίξει ο Ζαφειράκης στην πρεμιέρα. Θα αγωνιστεί κόντρα στον Μακεδονικό. Αναλυτικά η πρεμιέρα στις τρεις διοργανώσεις:

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής στην Handball Premier ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ επικράτησε εκτός έδρας 27-22 του Φιλίππου Βέροιας, σπάζοντας το αήττητο των γηπεδούχων στο Β’ γύρο του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας έφτασε τους 39 πόντους και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την πρόκριση στον τελικό, αφού στα πλέι οφ θα μπει με σημαντική διαφορά από τους αντιπάλους του. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 8-1 στο 16’, ωστόσο σταδιακά ο Φίλιππος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας 10-13 στο ημίχρονο με καταπληκτικό γκολ από τον Κόντη, ενώ στο 45’ έφτασε σε... απόσταση αναπνοής (18-19) με τέρμα του Ζούλφιτς.

Στον Φίλιππο Βέροιας επέστρεψε ο Γιώργος Μπαντής. Ο Βεροιώτης πίβοτ συναντήθηκε με τους διοικούντες του Βεροιώτικου συλλόγου και συμφώνησε να φορέσει ξανά την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Ο Γιώργος Μπαντής προέρχεται από τα ηλικιακά τμήματα του συλλόγου και τελευταία σεζόν που έπαιξε στον σύλλογο ήταν το 2013-2014, έχει αγωνιστεί ακόμη σε Φοίβο Συκεων και Δία Πολύχνης , ενώ πέρσι έπαιξε στο πρωτάθλημα της Handball Premier με τον Αερωπό Έδεσσας σκοράροντας 42 τέρματα σε 20 αγώνες.

Τα κορίτσια του Γιώργου Τσικίνα το απόγευμα του Σαββάτου 21/1 στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο Βέροιας απέναντι στον Αρίων Πτολεμαΐδας έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι ήταν αυτές που θέλανε το παιχνίδι και ήταν αποφασισμένες να το κερδίσουν. Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου έδειξαν ποιος είναι «αφεντικό» στην αναμέτρηση και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά επτά τερμάτων. Στο β’ ημίχρονο παίζοντας γρήγορα, δυνατά και ψύχραιμα δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τις φιλοξενούμενες να ελπίζουν και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με 33-25.