H επιτροπή διοίκησης του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου, στην προσπάθειά της να συμβάλει στην μη περαιτέρω εξάπλωση του νέου φαινομένου, που θέλει παράτολμους χιονοδρόμους να επιδίδονται στο σπορ ώρες που τα χιονοδρομικά κέντρα είναι κλειστά, με το θλιβερό αποτέλεσμα να θρηνούμε ήδη δύο νέους ανθρώπους, ανακοίνωσε οτι θα στρέφεται νομικά εναντίον όποιου εντοπίζεται, απο τα εποπτικά μέσα που διαθέτει, εντός του χώρου του χιονοδρομικού ημέρες και ώρες που βρίσκεται εκτός λειτουργίας.

Εκοψε την Βασιλόπιτα ο ΣΧΟ Βέροιας

Την Κυριακή 29 Ιανουαρίου πραγματοποιήσαμε την καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας του ΣΧΟ Βέροιας. Μετά από αρκετά χρόνια η εκδήλωση έγινε στο καταφύγιό του ΣΧΟΒ, με πολύ χιόνι και το χιονοδρομικό σε πλήρη λειτουργία. Στην κοπή της πίτας έδωσαν δυναμικό παρόν οι μικροί αθλητές της κατάβασης και του σκι δρόμου αντοχής (langlauf) που αναβίωσε δυναμικά μετά από αρκετά χρόνια!!! Παρόντες επίσης ορειβάτες μας, που πραγματοποίησαν νωρίτερα ανάβαση στην κορυφή Αρσούμπασι και αναρριχητές που αποφοίτησαν από την πρόσφατη σχολή του ΣΧΟΒ.

Την μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία του ελληνικού διάθλου πέτυχε η Μαρία Τσακίρη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων, που διεξάγετε στο Μπρέζνο της Σλοβακίας, έως και αύριο Τρίτη (28/02). Μια διάκριση που την καθιερώνει σε παγκόσμιο επίπεδο, στην κατηγορία της.   Στο αγώνισμα των 12,5 χλμ. η νεαρή πρωταθλήτρια της χιονοδρομίας, με αλάνθαστη σκοποβολή και χρόνο 40:44,7 τερμάτισε στην 18η θέση ενώ αναρριχήθηκε στην 7η θέση της συνολικής βαθμολογίας του αγωνίσματος ατομικής χρονομέτρησης και στην 15η της γενικής κατάταξης.

Τρία μετάλλια, όλων των αποχρώσεων, χρυσό, αργυρό και χάλκινο, κατέκτησε η Αναστασία Μάντσιου σε διεθνείς αγώνες αλπικών αγωνισμάτων, που έγιναν στο Σεντάρς του Λιβάνου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της χιονοδρομίας με εξαιρετικό σκι στη δεύτερη διαδρομή, ήταν άπιαστη και κέρδισε καθαρά και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, την Κυριακή.  Ιδανικό φινάλε για την αθλήτρια του ΕΟΣ Νάουσας, που είχε συνολικό χρόνο 2:12,58 και αποκόμισε 122,10 βαθμούς FIS.

Την έναρξη της χειμερινής περιόδου γιορτάζει την Κυριακή 4/12 στις 11:00 ο Σύλλογος Χιονοδρόμων Ορειβατών Βεροίας (ΣΧΟΒ) στο Καταφυγιό του στην βάση του χιονοδρομικού κέντρου Σελίου. Αναλυτικά η ανακο΄λινωση του ΣΧΟΒ :

Η επιτροπή διοίκησης του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου ανακοίνωσε τον τιμοκατάλογο ημερησίων καρτών χρήσης αναβατήρων για την περίοδο 2016-2017:

Ο Γιάννης Αντωνίου και η Σοφία Ράλλη ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Πανελληνίου πρωταθλήματος αλπικών αγωνισμάτων της χιονοδρομίας που έγινε (από 23 έως 25 Μαρτίου) στη Βίγλα Πισοδερίου. Όπως ήταν αναμενόμενο έκλεψαν την παράσταση, στην Φλώρινα, μόλις ένα μήνα μετά την επιστροφή τους από του Ολυμπιακούς Αγώνες στην Πιονγκτσάνγκ. Ο Αντωνίου ήταν ο μεγάλος νικητής της κατηγορίας ανδρών την πρώτη ημέρα, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης με συνολικό χρόνο 1:35,17 και 29,36 βαθμούς FIS κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ήταν και 1ος νικητής στην συνολική κατάταξη. Ο Νίκος Τζιόβας ήταν άξιος νικητής στην κατηγορία των νέων και δεύτερος στην γενική κατάταξη με συνολικό χρόνο 1:35,18 και 29,44 βαθμούς FIS. Έχασε την 1η θέση για μόλις 0,01 δευτερόλεπτα. Στην κατηγορία εφήβων το χρυσό μετάλλιο κέρδισε με συνολικό χρόνο 1:46 και 111,29 βαθμούς ο Γιώργος Καράτζιας.

Την απώλεια του ιστορικού μέλους & επίτιμου Προέδρου Μιχάλη Μαρμαρά θρηνεί ο Σ.Χ.Ο Βέροιας. Ο εκλιπών έφυγε πλήρης ημερών βυθίζοντας σε πένθος τους οικείους του και τον σύλλογό μας. Η νεκρώσιμη ακολουθία θα πραγματοποιηθεί αύριο Δευτέρα 20 Νοεμβρίου, στις 11:00 στην Μητρόπολη Βέροιας.

Πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντωνίου, στο γιγαντιαίο σλάλομ των ανδρών, στους 23ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 46η θέση, ανάμεσα σε 110 αθλητές, κάνοντας μια μέτρια πρώτη διαδρομή (1:17.38) και μια πολύ καλύτερη δεύτερη (1:15.92) στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. Σίγουρα μια επιτυχημένη εμφάνιση μιας και τερμάτισε κάτω από την μέση του αγωνίσματος.

Ο Γιάννης Αντωνίου και η Σοφία Ράλλη ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας (3.3.17) στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης του Κυπέλλου Ελλαδος ΑΓΕΝ με διεθνή συμμετοχή που διεξάγετε στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού. Ο Γιάννης Αντωνίου με τον Γιάννη Πρώιο είχαν έντονο συναγωνισμό με τον πρώτο να κάνει τη δεύτερη διαδρομή γρηγορότερα και με συνολικό χρόνο 1:36,40 και 0,23 δεύτερα διαφορά από τον δεύτερο να κερδίζει τον αγώνα.

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Κύπελλο Ελλάδος Αλπικού Σκί Παμπαίδων Παγκορασίδων και Σκί CROSS Δρόμων Αντοχής το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 24-25 Φεβρουαρίου 2018.  αγώνες χαρακτηρίστηκαν από την τεράστια συμμετοχή, μιας και περισσότεροι από 220 αθλητές από όλη την Ελλάδα κατέκλυσαν το χιονοδρομικό κέντρο Σελίου για 3 ημέρες! Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες (ομίχλη και έντονη κατά διαστήματα χιονόπτωση) οι αγώνες ολοκληρώθηκαν με χαμόγελα και άριστη διάθεση από όλους. Ο ιστορικός ΣΧΟΒ που φέτος κλείνει 65 χρόνια από την ίδρυσή του, κατάφερε να διοργανώσει επιτυχώς και τους δύο αγώνες αποδεικνύοντας πως διαθέτει την απαραίτητη εμπειρία, τεχνογνωσία και το απαραίτητο έμψυχο υλικό!!!

Σε τραγωδία μετατράπηκε η βόλτα μιας παρέας νεαρών εκδρομέων στο χιονοδρομικό κέντρο της Βασιλίτσας στα Γρεβενά. Ο 32χρονος που καταπλακώθηκε από χιονοστιβάδα κατέληξε πριν από λίγη ώρα στο νοσοκομείο των Γρεβενών. Πληροφορίες από τοπικά Μέσα Ενημέρωσης στα Γρεβενά αναφέρουν ότι το χιονοδρομικό ήταν κλειστό λόγω ομίχλης. Μια παρέα πέντε φίλων δοκίμασε να κάνει snowboard εκτός πίστας, σε κορυφή όπου το χιόνι ήταν «απάτητο».

Πολλές οι επιτυχίες των Ελλήνων χιονοδρόμων που αγωνίζονται αυτές τις ημέρες στο εξωτερικό. Μετάλλια από τους Νίκο Τζιόβα και Γιάννη Αντωνίου στην Σερβία, πολύ καλή επίδοση από τον Απόστολο Αγγέλη στην Φινλανδία. Το χρυσό μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ βαθμών κατέκτησε ο Νίκος Τζιόβας στον διεθνή αγώνα στην Στάρα Πλάνινα της Σερβίας. Με συνολικό χρόνο 1:30.06 και 28,55 βαθμούς FIS o πρωταθλητής του ΑΛΠΙΣ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης και βελτίωσε τη διεθνή του βαθμολογία του.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της Σοφίας Ράλλη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σεν Μόριτζ της Ελβετίας. Τερμάτισε στην 34η θέση στον προκριματικό αγώνα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης. O συνολικός χρόνος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 2:12.39 και 123,19 βαθμούς FIS και θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στην τελική φάση του αγωνίσματος. Οι πρωτάρες σε μεγάλες διοργανώσεις Κατερίνα Τζιούφα και Φανή Μαρμαρέλη τερμάτισαν 49η και 56η αντίστοιχα από 61 αθλήτριες που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

Ο ΣΧΟ Βέροιας σας περιμένει στις πλαγιές του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου με δωρεάν και διασκεδαστικές δραστηριότητες για παιδιά! Ακόμη κι αν είστε αρχάριος ή έμπειρος στο χιόνι, έχουμε διοργανώσει ένα ευχάριστο πρόγραμμα για εσάς: Διαγωνισμός Σκι για παιδιά Εργαστήρια Σκι & Cross-Country Σκι Παιχνίδια Χιονιού Αγώνας Σκι από Μασκότ … και πολλά πολλά ακόμα!

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική χιονοδρομία στο δίαθλο. Η Μαρία Τσακίρη κατέκτησε την 4η θέση στα 12,5 χλμ. στο 1ο JIBU Cup, στο Lenzerheide της Ελβετίας. Με άριστη σκοποβολή, εξαιρετικό σκι και με 1:58,6 διαφορά από την νικήτρια, η πρωταθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας ξεπέρασε τον εαυτό της και έκανε την καλύτερη επίδοση που έχει πετύχει μέχρι σήμερα ελληνίδα αθλήτρια στο συγκεκριμένο θεσμό.