Παίζοντας το τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι και χωρίς τον Εύθυμη Κοθρά (τραυματίστηκε στην προπόνηση της Παρασκευής) ο Φίλιππος ηττήθηκε από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 57-81 για την 29η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-10 στο 2' ενώ στο 7’ οι Μεσσολογίτες αύξησαν την διαφορά στο +9  (9-18).  Οι Βεροιώτες στην συνέχεια έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα, βρήκαν τα πατήματα τους και μείωσαν στο 9’ σε 13-20 με τον Τσούκα και αργότερα σε 15-20 με εντυπωσιακό άλευ ούπ του Σιόλογκα μετά από εξαιρετική πάσα του Βάλλιου.

Με την 4η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή 5 Νοεμβρίου το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής μπάσκετ στον 3ο όμιλο. Η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας θα ταξιδέψει στην Πτολεμαϊδα όπου και θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Αρίων. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 17:00 με διαιτητές τους κ.κ Αγραφιώτη Ιωάννη και Τσούλης.

Άλλη μία μεστή και ουσιαστική εμφάνιση από πλευράς ΑΟΚ, ο οποίος με τη γνωστή, εξαιρετική του άμυνα σημείωσε τη 16η φετινή του νίκη, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών Η ομάδα του Θωμά Τούσα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Πέλλας, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ σφιχτή άμυνα, ενώ για πρώτη φορά φέτος σημείωσε πάνω από 12 τρίποντα.

Νίκησε και ΑΓΕ Πιερίας ο ΑΟΚ Βέροιας

Την πιο εντυπωσιακή φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε στο Κλειστό Γυμναστήριο Κατερίνης ο ΑΟΚ Βέροιας. Η ομάδα του Θωμά Τούσα είχε όλους τους παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, "κλείδωσε" την ομάδα της ΑΓΕΠ και πήρε μια εύκολη νίκη, η 13η για τη σεζόν 2016/2017. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως ο ΑΟΚ θα είχε εύκολο έργο στο σημερινό παιχνίδι, ενώ το εντυπωσιακό ήταν πως τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας τους σημείωσε ο Γιάννης Λέφας, που ξεκίνησε φουριόζος τον αγώνα!

Η αντίστροφη μέτρηση για το «Veria Basketball Camp 2017» ξεκίνησε! Το κορυφαίο μπασκετικό camp ετοιμάζεται να υποδεχτεί παιδιά που θέλουν να μάθουν τα μυστικά του αθλήματος από τους κορυφαίους προπονητές και να δουν από κοντά μεγάλα ονόματα του ελληνικού μπάσκετ! Το «Veria Basketball Camp 2017» διοργανώνεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη πόλη της Βέροιας από τον πρώην επαγγελματία διεθνή καλαθοσφαιριστή Κώστα Τσαρτσαρή σε συνεργασία με τον Δήμο Bέροιας και τα τμήματα μπάσκετ του Φιλίππου και του Α.Ο.Κ Βέροιας.

Η διοικούσα επιτροπή του τμήματος μπάσκετ του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον καλαθοσφαιριστή Φαίδων Παραπούρα.  Ο εν λόγω αθλητής αποτελεί το δεύτερο μέχρι στιγμής απόκτημα της ομάδας με καταγωγή από τον νομό Ημαθίας, καθώς κατάγεται από την γειτονική πόλη της Μελίκης.

Μετά το ρεπό της 28ης Οκτωβρίου και την απαραίτητη ξεκούραση ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων τους, οι Αετοί Βέροιας επιστρέφουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Το Σάββατο 4/11 και ώρα 18.00, οι "ασπρόμαυροι" θα υποδεχτούν στο ΔΑΚ "Βικέλας" τον συντοπίτη Άθλο Αλεξάνδρειας, μια ομάδα με νεανικό και φιλόδοξο ρόστερ που μετρά μέχρι στιγμής δύο νίκες και μία ήττα. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη συνέχισε κανονικά τις προπονήσεις τις δύο τελευταίες εβδομάδες, δίνοντας βαρύτητα στη διατήρηση του αγωνιστικού επιπέδου που έχει επιδείξει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, με στόχο βεβαίως να συνεχίσει το νικηφόρο σερί και στον αγώνα του Σαββάτου.

Μεγάλη νίκη με 66-69 πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε τον Πολύγυρο στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Β΄' Εθνικής ανδρών και βλέπει με αισιοδοξία την υπόλοιπη πορεία για την επίτευξη του στόχου της παραμονής. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10' με 20-14. Στο 14' η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε σε 22-22. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις και κατάφεραν στο 18 να κάνουν το 26-22 και να κλείσουν το ημίχρονο με 31-26.

Δεύτερη σερί εντυπωσιακή εμφάνιση για τον ΑΟΚ Βέροιας, που με άμυνα για σεμινάριο, επικράτησε 42 πόντους διαφορά του ΓΑΣ Έδεσσας, που μία εβδομάδα πριν επικράτησε του ΦΟ Αριδαίας. Η ομάδα του Θωμά Τούσα, εκτός της αμυντικής συμπεριφοράς, ήταν άκρως αποτελεσματική και στην επίθεση με πιο χαρακτηριστικό στοιχείο τους 31 πόντους (!) που σημείωσε στο 4ο δεκάλεπτο. Παράλληλα, για να τονιστεί ακόμη περισσότερο η αμυντική λειτουργία της ομάδας, αρκεί μόνο να δει κάποιος πως στο δεύτερο ημίχρονο (που θα ήταν φυσιολογική μια χαλάρωση καθώς είχε "χτιστεί" διαφορά), η ομάδα της Ημαθίας δέχτηκε μόλις 16 πόντους!

Μία ακόμη εύκολη επικράτηση για τον ΑΟΚ Βέροιας, που επικράτησε με 29 πόντους διαφορά του Βατανιακού από τη γειτονική Πιερία. Η ομάδα του Θωμά Τούσα (που σημείωσε για δεύτερη συνεχόμενη φορά 71 πόντους!) με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα τη διαφορά, δεν είχε πρόβλημα να επιβάλει τον ρυθμό της και να ανεβάσει σταδιακά την απόδοση της.

Eντός έδρας νίκη με σκορ 59-58.για την Αλεξάνδρεια που αντιμετώπισε τον Βατανιακό Κατερίνης στο παγωμένο κλειστό του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 30-24 στο δεύτερο.

Μία πολύ σπουδαία νίκη σημείωσε ο ΑΟΚ Βέροιας, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΦΟ Αριδαίας με σκορ 84-80. Η ομάδα του Θωμά Τούσα έδωσε πολύ μεγάλη μάχη στο παρκέ του Κλειστού Αριδαίας και τελικά δικαιώθηκε, παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της. Μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα και τον έλεγχο του αγώνα, οι Ημαθιώτες έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και με συνεχόμενα άστοχα σουτ, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να εκδηλώσουν περισσότερες επιθέσεις και να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με 7 πόντους διαφορά.