Sportorama.gr - Αθλητική Ενημέρωση απο την Ημαθία - ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΡΙΑ ΑΡΘΡΑ

Οι καταστροφές στην οροφή του γηπέδου του ΔΑΚ «Βικέλας», μετά τα έντονα καιρικά φαινόμενα στην πόλη της Βέροιας, αναγκάζουν τη διοργανώτρια να προβεί σε αλλαγή έδρας. Έτσι η αναμέτρηση με τον Πρωτέα Γρεβενών για την 6η αγωνιστική της Γ Εθνικής, που ήταν προγραμματισμένη την Κυριακή 19/11 και ώρα 17.00, θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γήπεδο της Κρύας Βρύσης στη γειτονική Πέλλα την ίδια μέρα και ώρα.

Με την 6η αγωνιστική συνεχίζεται το Σάββατο (18/11) το πρωτάθλημα της Β ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Αετοί Βέροιας, που φιγουράρουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, θα υποδεχτούν τον Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαριάς που δεν έχει καταφέρει να γευτεί τη χαρά της νίκης μετά από 5 ματς. Για τους Ημαθιώτες δεν θα αγωνιστούν οι Κώστας Κασάπης και Πάνος Τσιμτσιρίδης, που θα απουσιάζουν με άδεια ενώ υπολογίζονται κανονικά οι Σάκης Ιατρού και Νίκος Λούστας, των οποίων τα δελτία εκδόθηκαν πριν από λίγες ημέρες.

Στο Αγρίνιο ο Φίλιππος

Στο Αγρίνιο ταξιδεύει την Κυριακή 19 Νοεμβρίου η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας όπου και θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδας της Γ.Ε Αγρινίου. Ο αγώνας διεξάγεται στο Δ.Α.Κ Αγρινίου στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Λογοθέτης και Μπακετέα. Ο Δημήτρης Γκίμας δήλωσε στο filipposbc.gr για τον αγώνα :

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την παιδική ομάδα του Φιλίππου. Αυτή τη φορά η ομάδα του Νίνου Κανελλιδη επιβλήθηκε στην Έδεσσα του τοπικού Εδεσσαϊκού έπειτα από δραματικό παιχνίδι με σκορ 73-76.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Πιο ψύχραιμος και με καλύτερες επιλογές στο τέλος ο Φίλιππος κατέκτησε την πολύτιμη νίκη.

Νέα νίκη για τους εφήβους του Φιλίππου, η πέμπτη συνεχόμενη, οι οποίοι συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένοντας αήττητοι. Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη ξεκίνησε αναγνωριστικά το παιχνίδι  Read MoreΜετά το δεύτερο δεκάλεπτο ομως ανέβασε στροφές "χτίζοντας" διαφορά δέκα πόντων.  Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους για να κλείσει στο τελος το παιχνίδι νικηφόρα με σκορ 43-69. Μια αγωνιστική πριν το τελος του Α’ γύρου ο Φίλιππος δείχνει να πλησιάζει στον στόχο του που είναι η πρόκριση στο final 4 της ΕΚΑΣΚΕΜ. Το καταφέρνει μάλιστα δίνοντας χρόνο και ευκαιρίες σε όλους τους νεαρούς αθλητές ανάμεσα στους οποίους υπάρχουν αρκετοί με ικανότητες να εξελιχθούν.

Πέμπτο «ροζ φύλλο» αγώνα για την Εφηβική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας, που επικράτησε του Εδεσσαϊκού με σκορ 83-38. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Ηλιάδη ήταν καλύτεροι από την αρχή του παιχνιδιού αλλά ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους τρέχοντας ένα σερί 24-2. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός συνεχίστηκε ο ίδιος μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Η εξέλιξη του παιχνιδιού επέτρεψε στον προπονητή Ηλιάδη να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα ενόψει της συνέχειας.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης Φίλιππος Βέροιας - ΑΓΣ Ιωαννίνων οι τεχνικοί των ομάδων Δημήτρης Γκίμας και Σοφοκλής Τσουκανέλης καθώς και ο παίκτης του Φιλίππου Στέργιος Μαρκόπουλος μίλησαν στους δημοσιογράφους. Αναλυτικά τα όσα είπαν :

Ήττα για τον ΑΟΚ στην Πρέβεζα

Παράταση χρειάστηκε η Νικόπολη Πρέβεζας για να νικήσει τον ΑΟΚ Βέροιας με σκορ 77-69. Η ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε στο 10' με σκορ 19-13, όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα της Πρέβεζας είχε περισσότερες λύσεις κι έτσι έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με φόντο την παραμονή.

Με 75-62 επικράτησε τελικά η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ εθνικής την ομάδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας". Η ομάδα του Γκίμα αν και προηγήθηκε στο 4' με 6-2 είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προηγούνται στο 8' με 12-19 και τον Καντάρκο να έχει 3 φάουλ και να αποσύρετε από το παιχνίδι δημιουργώντας πρόβλημα για τον Φίλιππο. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε υπέρ των φιλοξενούμενων με 14-19.

Το πιο δύσκολο παιχνίδι από την αρχή τη σεζόν έδωσαν οι Αετοί Βέροιας, που αντιμετώπισαν στο Κλειστό της Κατερίνης τον ΓΑΣΠ Πάνθηρες. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη δυσκολεύτηκε από την τοπική ομάδα, ωστόσο πήρε τη νίκη με 62-50 και μετά από 5 αγώνες, συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα της Β ΕΚΑΣΚΕΜ. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στη συνέχεια όμως, η επιθετική λειτουργία των Αετών βελτιώθηκε αισθητά ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν τις λύσεις και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο -4.

Στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ

Στην Πρέβεζα ταξιδεύει την Κυριακή 12/11 ο ΑΟΚ Βέροιας, για να αντιμετωπίσει την τοπική Νικόπολη, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες και θα επιδιώξει τη δεύτερη φετινή της νίκη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που ψάχνουν το πρώτο «ροζ φύλλο» για την τρέχουσα σεζόν. Η αναμέτρηση έχει οριστεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας και συγκεκριμένα στις 17.00, με τον νεαρό τεχνικό να μην υπολογίζει στον Κωνσταντίνο Καπνά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Στην Πιερία οι Αετοί Βέροιας

Στην Πιερία θα μεταβούν το Σάββατο (11/11) οι Αετοί Βέροιας, για το ματς της 5ης αγωνιστικής της Β ΕΚΑΣΚΕΜ με αντίπαλο τον ΓΑΣΠ Πάνθηρες. Η ομάδα του γειτονικού νομού είναι συγκάτοικος των "ασπρόμαυρων" στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στοχεύουν στην άνοδο, όπως άλλωστε προκύπτει από τα δημοσιεύματα του τοπικού τύπου (δείτε ΕΔΩ).