Νίκησε και το Αγρίνιο ο Φίλιππος Βέροιας (pics & vid)

Νέα μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροια που αντιμετώπισε σήμερα στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε στο υπόλοιπο μέρος να κυριαρχήσει. Από την άλλη η ομάδα του Αγρινίου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους λίγο έλειψε στα τελευταία δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει και να έχει ελπίδες για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες μουδιασμένες και μέχρι το τρίτο λεπτό καμία δεν είχε καταφέρει να βρεί το δρόμο για το καλάθι. Σε εκείνο το σημείο και μέσα σε 30'' το Αγρίνιο, μετά από απροσεξίες του Φιλίππου, πέτυχε 7 σερί πόντους κάνοντας το 0-7 αναγκάζοντας έτσι τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Γκίμα ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 4-7 στο 5’ ενώ στο 8’ ο Δημήτρης Σουτζόπουλος ισοφάρισε σε 12-12. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 9’ με 15-18 και το δεκάλεπτο τελείωσε υπέρ τους με 16-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες με όπλο την πολύ καλή άμυνα ροκάνισαν την διαφορά και ισοφάρισαν εκ νέου στο 14’ σε 26-26. Ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 29-26 και λίγο αργότερα έγινε το 31-26. Κάποια λάθη όμως από τους παίκτες του Γκίμα έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε 33-31 στο 19’ ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τον Τσιακλάγκανο να ευστοχεί από το τρίποντο και να διαμορφώνει το 37-31.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στο +8 (39-31) αλλά το Αγρίνιο μείωσε σε 39-38 στο 24'. Η ομάδα του Γκίμα μαχόμενη στο 26' έκανε το 47-41 και στο 30' το σκορ έγινε 59-52. Η ομάδα του Γκίμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 34' ανέβασε την διαφορά στους +10 67-57. Οι παίκτες του Διαμαντάκου μείωσαν στο 38' σε 67-65 με σερι 0-8 και δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 77-74. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με σκορ 79-74 πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.

Σε λίγο video με τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

Διαιτητές : Θεοδώρου και Γαζέτας

Δεκάλεπτα : 16-20, 37-31, 59-52, 79-74

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 17, Σισμάνης 11(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 8(2), Βαλλιος 3,  Κοθράς 13(3), Καβαργύρης, Παραπούρας 14(3), Καντάρκος 5.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής, Μιχάλογλου 20(1), Καπινιάρης 14, Χρήστου, Τσατάς 2, Σταμούλης, Γκρέκας 11(1), Μητσου 8(1), Ψαράς 3(1), Σαρρής 3, Σταμίρης.