Αμαχητί παραδόθηκε ο Φίλιππος στο Ανατόλια (pics & vid)

Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας δεν μπόρεσε να ικανοποιήσει έστω και στο ελάχστο τους φιλάθλους της που πραγματικά γέμισαν το Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας",  και δείχνοντας μια κακή εικόνα αλλά και αμαχητί έχασε 61-81 απο την σαφώς ανώτερη ομάδα του Ανατόλια για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα μόνο για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε και αντιμετώπισε την ομάδα του Γκαϊτατζή που απο το δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε πιος ήταν το αφεντικό στο γήπεδο.

Αμφίροπα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7’. Η ομάδα του Φιλίππου προηγήθηκε στο 1’ με 4-2 και 8-5 στο 3’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 5’ με τριποντο του Καραποστόλου πέρασαν μπροστά με 12-13. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, εκμεταλευόμενοι αρκετά λάθη αλλά και την αστοχία των παικτών του Φιλίππου, όχι μόνο διατήρησαντον προβάδισμα αλλά απέκτησαν και διαφορά 9 πόντων (18-27).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου οι παίκτες του Γκαιτατζή ανέβασαν την διαφορά στο +13 (18-32). Η ομάδα του Γκίμα παρά τις προσπάθειες των Κοθρά και Σουτζόπουλου συνέχισε να είναι εκενευρισμένη και άστοχη (για 6’ λεπτά δεν μπόρεσε να απειλήσει το καλάθι τωμ αντιπάλων ). Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν κάνοντας στο 16’  το 20-37 ενώ στο 18’ το σκορ άνοιξε περισσότερο με τον Καραποστόλου να βομβαρδίζει και πάλι το καλάθι του Φιλίππου κάνοντας το 26-47 για να οδηγηθούμε στο ημίχρονο με σκορ 27-49.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε αλλά η ομάδα της Βέροια φάνηκε οτι παραδόθηκε στους αντιπάλους. Με σερι 3-10  οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στους +30 (29-59 στο 27'). Η ομάδα του Γκίμα δυο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε ένα ξέσπασμα και έκανε το 42-69 και στο 38' μείωσε σε 61-78, δεν ήταν όμως αρκετό και στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Ανατόλια να παίρνει την πρώτη της νίκη με 61-81.

Διαιτητές : Φακίτσας και Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-27, 27-49, 42-69, 61-81

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 8(1), Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 1, Βαλλιος, Κοθράς 26(3), Καβαργύρης 4,   Παραπούρας 9(2),  Καντάρκος 13.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαϊδης 8(2), Στεφανίδης, Αμπατζιάς 8(2), Αράπης 1, Γαλανίδης 3(1), Μουρατίδης , Κωνσταντινίδης 3, Ξενιτίδης 5(1), Κιγμέτογλου 17, Ζώτος 7(1), Μπρόζος 10(1), Καραποστόγλου 19(4).