Εντός έδρας ήττα με 61-76 γνώρισε από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων η Μελίκη. Οι Ημαθιώτες παρότι είχαν καλή παρουσία, πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν και έχασαν το ματς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια.

Εντός έδρας ήττα με 48-58 γνώρισε στο ΔΑΚ Δ. Βικέλας από τον Πρωτέα Γρεβενών ο ΑΟΚ Βέροιας. Η τοπική ομάδα έφερε το ματς στα μέτρα της όμως ήταν πολύ άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και με τις δυο ομάδες γενικά άστοχες, το σκορ έμεινε χαμηλά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ…έσπασε το στεφάνι και ο Πρωτέας βρήκε την ευκαιρία να μετατρέψει το 15-14 σε 15-26 στο 18’. Ο ΑΟΚ προσπάθησε με καλές άμυνες μείωσε στο ημίχρονο 21-28.

Ο Δημήτρης Γκίμας μετά το νικηφόρο παιχνίδι με τα Φάρσαλα, φανερά ενθουσιασμένος δήλωσε : "Πρώτα να ευχαριστήσουμε την ομάδα των Φαρσάλων για τη φιλοξενία την οποία και θα ανταποδώσουμε. Να τους συγχαρούμε και να ευχηθούμε καλη συνέχεια. Επίσης να δώσουμε συγχαρητήρια στους διαιτητές κυρίους Φουτζηλα και Κοεμτζογλου. Μέχρι τώρα είχαμε διεκδικήσει εκτός έδρας παιχνίδια και τα είχαμε χάσει. Αυτη τη φορα σταθήκαμε πιο αποφασιστικοί και τυχεροί.

Με ένα «μαγικό» δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κατάφερε και έκανε ολική ανατροπή στο παιχνίδι παίρνοντας μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ομάδα των Φαρσάλων με 73-76. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια κακή εικόνα και μόλις στο 10’ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (24-14) ενώ αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος του ημιχρόνου όταν το σκορ έγινε 43-27.

Ο τεχνικός της ανδρικής ομάδας του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρης Γκίμας δήλωσε για το αυριανό παιχνίδι με τα Φάρσαλα : "Τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι για φέτος απέναντι σε μια ομάδα με δυνατή έδρα και ποιοτικό κι έμπειρο ρόστερ. Ούτως η άλλως η αποστολή μας είναι δύσκολη ομως όπως εχουμε τονίσει ειδικά φέτος δεν υπάρχουν προγνωστικά. Προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα κι ελπίζουμε ότι θα ειμαστε αρκετά συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι ώστε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι."

Δεύτερη ήττα για τους Αετούς Βέροιας

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη έχασε με 67-57 από τον ΦΟ Αριδαίας και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2018. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και σημείωσαν καθοριστικούς πόντους, με αποτέλεσμα να πάρουν το 10ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα και να βρεθούν μόνοι δεύτεροι στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα της Ημαθίας είχε μέτρια παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε συνολικά 12 χαμένες βολές και αρκετά άστοχα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις.

Στην Αριδαία οι Αετοί Βέροιας

Την Πέμπτη 13/12 και οι Αετοί Βέροιας ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους για το τελευταίο παιχνίδι του 2018. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη θα μεταβεί στην Αριδαία για να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΦΟΑ, με τον οποίο θα τεθεί και πάλι αντιμέτωπη φέτος, μετά τους ομίλους αλλά και τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Για το συγκρότημα της Πέλλας δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις καθώς πρόκειται για έναν σύλλογο που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια στην κατηγορία και για μια ακόμη χρονιά, είναι από τα φαβορί για την άνοδο στη Γ Εθνική. Η ομάδα της Ημαθίας θα μεταβεί στην Αριδαία χωρίς τον Σάκη Ιατρού, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και δεν θα καταφέρει να δώσει το παρών κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στα Φάρσαλα ο Φίλιππος Βέροιας

Προτελευταίος αγώνας πριν την ανάπαυλα των εορτών και η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα Γ.Σ Φαρσάλων για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Φουτζήλας και Κοϊμτζόγλου.

Η εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας πήρε την νίκη επικρατώντας εκτός έδρας του αξιόμαχου Αετού Κιλκίς με σκόρ 53-84, κάνοντας το 10 x 10. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν ανταγωνιστικά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκόρ 17-20.Στο  δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας με καλή άμυνα και ευστοχία στα περιφερειακά σουτ πήρε μια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 33-44.

Επιστροφή στις νίκες για τους Αετούς Βέροιας, που επικράτησαν σήμερα του Ζαφειράκη Νάουσας με σκορ 60-51. Οι γηπεδούχοι (που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γκεκόπουλο που δεν κατάφερε να δώσει το παρών λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων) είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ωστόσο ήταν εξαιρετικά άστοχοι επιθετικά, με αποτέλεσμα να σημειώσουν 60 πόντους, που αποτελεί μία από τις χειρότερες συγκομιδές σε αγώνα πρωταθλήματος.

Την ήττα γνώρισε στα Τρίκαλα η ανδρική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας με 86-64, σε μια πολύ κακή εμφάνιση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Στο 10' οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 28-17 ενώ στο ημίχρονο η διαφορά μεγάλωσε στους +17 για την ομάδα του Μητσιάδη.

Γκίμας : "Δίκαιη Νίκη. Δυνατό παιχνίδι"

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας – Μαχητές Πεύκων ο προπονητής των ερυθρόλευκων στις δηλώσεις στους δημοσιογράφους τόνισε : «Συγχαρητήρια στην ομάδα των Πεύκων για την εμφάνιση. Κερδίσαμε δίκαια. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, με μάχες σώμα με σώμα και πιστεύω ότι ο κόσμος το ευχαριστήθηκε.»

Μαχητής ο Φίλιππος πήρε την νίκη (pics)

Την πολύτιμη νίκη απέναντι στους Μαχητές Πεύκων μέσα στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" πήρε ο Φίλιππος Βέροιας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας.

Τους Μαχητές Πεύκων υποδέχεται την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνική κατηγορίας. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Ντούρας και Ζαχαριάδης.

Αετοί Βέροιας - Ζαφειράκης το Σάββατο (8/12)

Με την προπόνηση της Πέμπτης (6/12) ολοκληρώθηκε η προετοιμασία των Αετών Βέροιας για το τοπικό ντέρμπι με τον Ζαφειράκη Νάουσας. Για ακόμη μία εβδομάδα, ο Ντάνης Τυριακίδης είδε με ικανοποίηση να συμμετέχουν άπαντες στο πρόγραμμα των προπονήσεων, μιας και ξεπεράστηκαν τα προβλήματα τραυματισμών των παικτών που αντιμετώπιζαν μικροενοχλήσεις το προηγούμενο διάστημα.

Αήττητοι οι έφηβοι του ΑΟΚ Βέροιας

Η εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας πήρε την νίκη το απόγευμα της Δευτέρας στο τοπικό ντέρμπυ επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με σκόρ 56-43, διατηρώντας το αήττητο της με 9 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η ομάδα του Καπνά δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα παίρνοντας σκοράρισμα από πέντε παίκτες μόνο, πράγμα αξιοσημείωτο μιας και ένα από τα ατού της ομάδας είναι ο πλουραλισμός στην επίθεση.